Däcksrabatt på sporthoj

Gixxer 1000

Medlem
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Västerås
Hoj
Ktm 690 enduro -15
Efter att ha följt trådarna om däckspriser och vad man bör- kan köpa dom till för pris (2600 var det flera som utryckte som "rätt" pris för ett set) så blir jag ngt förvånad att sporthoj kommer att erbjuda 20 % rabatt. Med SMC-s rabatt så har man 24-25 % beroende på vad och var man vill köpa, detta ansågs som halvdåligt och jag undrar bara, vem kommer att köpa däck här??
Detta sagt med respekt och förståelse för att alla inte har samma förutsättningar att få fram riktigt bra avtal.
 
Med tanke på att utgångspriset kan skilja sig en del, tror jag få personer blir missnöjda om de kontaktar comi.
 
oFFkeFF skrev:
Med tanke på att utgångspriset kan skilja sig en del, tror jag få personer blir missnöjda om de kontaktar comi.

Ingen blir gladare än sporthojs medlemmar inklusive mig om detta är ett bra pris, men i min värld brukar man utgå ifrån listpris när man talar om rabatter, sen att det finns fler listor är inte så konstigt men det brukar vara listpriset utan några rabatter man utgår ifrån.
 
Gixxer 1000 skrev:
Ingen blir gladare än sporthojs medlemmar inklusive mig om detta är ett bra pris, men i min värld brukar man utgå ifrån listpris när man talar om rabatter, sen att det finns fler listor är inte så konstigt men det brukar vara listpriset utan några rabatter man utgår ifrån.

Så innan du sågar erbjudandet är det väl kanske en idé att kolla upp det? Det finns en mängd olika däck hos comi, inte enbart dunlop. Det finns en service som inte många andra firmor har, förutom låga priser och det är att comi monterar/lagar/balanserar åt er på konstiga tider, när andra firmor har stängt.
2600:- hittar ni nog inga set däck för hos någon firma, förutom om ni köper flera set däck, dvs 10-20 set, eller känner någon rr-förare som skramlar fram lite då och då.
 
Sågar erbjudandet???
Det var mer att betrakta som en undran från min sida, baserat på vad många sagt om priser på däck här på sporthoj. Det var fler som pratade priser runt 2500-2600 per set. Jag har svårt att tro att det spelar ngn roll om däcken kommer direkt ifrån en däckfirma eller inte, utan att det är priset som är intressant.
Sen att vi inte pratar samma språk vad det gäller utgångspris- listpris lider inte jag utav utan snarare den som vill sälja och inte förstår att listpris utan några rabatter är det man utgår ifrån i affärer. Dvs att i detta fall ger det kanske 30 % rabatt om jag tolkat dig rätt, men det enklaste är väl att sätta ut priserna så är det slutsnackat sen eller?
 
Det finns olika listor också, beroende på vilken/vilka leverantörer däckfirman har. Alltså kanske inte Pirellis eller dunlops egna listor.
Enklast är att ni ringer och frågar, eftersom Comi säljer ett flertal märken. Sen kan ni ringa någon annan firma och kolla.
 
Värt att veta är att ingen betalar listpris, inte ens privatpersoner. När jag köpte nya däck i våras och fick pris så nämnde jag mitt medlemskap i SMC. Svaret blev "Tjaaa... Du har redan fått 15% så det blir inte så mycket billigare". Dessa 15% fick jag tydligen genom att ringa och säga att jag ville ha nya däck.
 
Rabattsatsen är ointressant.
Slutpriset regerar.

2600:- är ganska bra om det är kvalitetsdäck
typ Sportec/Renntec/Diablo/Dragon
3500:- är väl ett normalt pris på dessa.
 
Nyheter
Di Giannantonio tillbaka som vinnare!

Fabio Di Giannantonio är fö...

The Distinguished Gentlemans’s Ride – Körs i morgon!

Den 17 maj är det åter dags...

GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Back
Top