Ska kolla på en Ducati 900 SSie från -98 i dagarna och undrar om det finns några ducceentusiaster som kan tipsa om vad som bör kollas upp speciellt på den här modellen. Något utöver det som gäller mc-köp rent generellt?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
HönaPower skrev:Det enda jag vet är, kolla att den har FULLSTÄMPLAD servicebok, tydligen ett måste på Ducce!
Om serviceboken till en -98a är fullstämplad torde de vara ett tecken på att ägaren haft mycke problem med den.HönaPower skrev:Det enda jag vet är, kolla att den har FULLSTÄMPLAD servicebok, tydligen ett måste på Ducce!
Haha, samma här, eller ST2. Fast nu börjar det luta åt SSie iaf!HönaPower skrev:Haha, är själv spekulant på en sån...finns det något vackrare med helkåpa?![]()
Är det den här du ska kolla på?Tristan skrev:Ska kolla på en Ducati 900 SSie från -98 i dagarna och undrar om det finns några ducceentusiaster som kan tipsa om vad som bör kollas upp speciellt på den här modellen. Något utöver det som gäller mc-köp rent generellt?
SirCastic skrev:Om ni ändå har av kåpan så kan det vara idé att skruva ur och titta på vad som samlats i grovfiltret. Filtret sitter framför kopplingen i motorns nederkant. Mycket enkelt att plocka loss (rinner inte ut någon olja).
Bj.O.rn skrev:I såna fall är nog motorn tom på olja.. fast lägger man ikull hojen så kan det ju funka iofs..
/B

Kenta skrev:Om serviceboken till en -98a är fullstämplad torde de vara ett tecken på att ägaren haft mycke problem med den.
För så många servicar hinner man väl inte göra på sex säsonger?
)

|
Di Giannantonio tillbaka som vinnare!
Fabio Di Giannantonio är fö... |
|
|
The Distinguished Gentlemans’s Ride – Körs i morgon!
Den 17 maj är det åter dags... |
|
|
GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!
Foto: Karin Tornblom Pre... |
|
|
|
Allt om MC på Rapidos öppet hus!
Kom och hälsa på Rapido MCK... |
|
|
Bike på Rapidos öppet hus!
Kom och hälsa på Rapido MCK... |
|
|
Stabilt läge på Gotland Ring!
Den trista dispyten om ägan... |
|
|
Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX
Ducati lanserar serviceinte... |
|
|
Oro för batteriet
Batteriet oroar mest – men ... |
|
Video: Ducati Hypermotard
Bikes Rikard Ploj åker ner ... |
|
|
Video: Ducati Hypermotard
Bikes Rikard Ploj åker ner ... |