Cyklister på slingerbulten!

gixxermf skrev:
nu när girot går på TV saknar man det jävligt mycket... men hur kul är ett 6 timmars distanspass i motvind och duggregn?

När man höll på så var det helt :tummenupp
Men idag så orkar man ingenting längre...

(hmm, har det med åldern o göra :va )

.../Yoshi
 
gixxermf skrev:
Grejen är ju att det är helt tilllåtet att ligga 2 i bredd... dock så är det olagligt att ligga 3 i bredd!

Lagligt eller inte, är det så smart att ligga två i bredd på slingerbulten? Det kryllar av skymda kurvor och även om man 'bara' håller 70 så är det tillräckligt fort för att man skall bli överraskad av att ha kört ikapp en cyklist och en cyklist påkörd bakifrån i 70 har inte stora chanser att överleva.

När jag var liten fick man lära sig att hålla långt till höger och cykla på led, detta för att bilar är hårda och barn är mjuka. Vet inte om jag har haft oflyt men de cyklister jag stöter på ligger oftast i bredd och de fortsätter cykla i bredd oavsett om det ligger en bil, lastbil eller mc bakom dem och vill om!

Det är inte så att jag vill att de ska försvinna ifrån jordens yta men de får väl ta och visa lite hjärnaktivitet och värna om sin egen och vår säkerhet i trafiken!
 
Hehe... har ni sett Performance Bikes Video Nasty där en sporthoj stryker en cyklist i en kurva med sparkyslidern hårt i backet så det gnistrar rejält och så kommer bildtexten ...DAMN! MISSED! :rofl :D
 
K-Man skrev:
Hehe... har ni sett Performance Bikes Video Nasty där en sporthoj stryker en cyklist i en kurva med sparkyslidern hårt i backet så det gnistrar rejält och så kommer bildtexten ...DAMN! MISSED! :rofl :D
länka då!
 
De som cyklar i klungor,4 i bredd osv.. och dessutom vägrar flytta på sig...

Näe, så länge de inte pröjsar vägskatt för sitt fordon ska de bort från vägen!
 
Iceman1975 skrev:
De som cyklar i klungor,4 i bredd osv.. och dessutom vägrar flytta på sig...

Då är det kul med nya tutor på hojen(tröttnade på mesiga orginal). Snacka om att de vinglar till och håller på att köra i diket. :hihi
 
Bikerbitch skrev:
Sege för fan. Se till att du får ha lite samlag snart så kanske du blir snäll igen.

Om jag minns rätt så hade jag samma problem för ett tag sen. Fast det kanske var kramar det handlade om. Fast det har jag fått nu så jag är snääll.
 
eisbaer skrev:
Om jag minns rätt så hade jag samma problem för ett tag sen. Fast det kanske var kramar det handlade om. Fast det har jag fått nu så jag är snääll.

Japp det var kramar. Sedär, det funkade tydligen med lite love and understanding så blev du snäll. Tipsa Sege vettja, ett ligg kanske inte är nödvändigt om det bara räcker med en kram.

Grabbar som cyklar på lite högre nivå än andra har snygga rumpor :rock
 
Bikerbitch skrev:
Japp det var kramar. Sedär, det funkade tydligen med lite love and understanding så blev du snäll. Tipsa Sege vettja, ett ligg kanske inte är nödvändigt om det bara räcker med en kram.

Grabbar som cyklar på lite högre nivå än andra har snygga rumpor :rock

Jag har ingen lust att ligga med Sege..
Ja så nu när jag är snäll så får du allt hälsa nästa gång vi ses.
 
För att citera TLK: "In och ut, in och ut, du med din sol, jag med mitt spjut, in och ut, in och ut, tillslut - sprut"
 
Blackadder skrev:
Är det bara jag som tröttnat på dessa 'jag-inser-inte-att-jag-ser-för-jävlig-ut-i-spandex' cyklister som ligger 2-3 pers i bredd :dummer
Vad är det för kamikazepiloter egentligen? Visst har de lika rätt att cykla där som vi har att åka men det är ju f-n idiotiskt och trafikfarligt att ligga 2-3 pers i bredd över hela filen!! :huvet

Har kommit ikapp ett par spandexbrallor ett par gånger men har inte haft några problem men när man ser bilist-åke tröttna på spandexarna (som aldrig i livet skulle få för sig att maka på sig heller) göra en idiotomkörning som tränger ner mötande offroadare i diket blir man ju förbannad. Mest på bilisten med det är ju cyklisterna som skapar situationen eftersom de inte har vett att ligga i rad istället för att vingla omkring i armkrok över hela vägbanan.

SO BE WARE! Det vimlar ju av potentiella kylarprydnader i spandex längs bulten på helgerna så det är väl bara en tidsfråga innan nått händer.

Åkte in i en cykeltävling. Hur ansvarslös kan man egentligen vara? Att lägga en cykeltävling på Tungelsta raceway är ju vanvett.
 
Nyheter
Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Strängnäs Bike Show den 30/8

Sista lördagen i augusti är...

Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna

Under lördagen kördes Mälar...

Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Back
Top