CS Ikväll!

Nee, men du missbrukar adminknappar så man dör lite ..... :tummenupp


(Iofs, det var ju uppgjort så) nå åffäns :tungan
t-rex skrev:
Det är väl aldrig någon som har lyssnat på mig förut när jag säger att jag skall skjuta (träffa....) folk?
 
Idag är jag så jävla PÅ! Har ledigt från jobbet i tre veckor nu!!! Wouhou!!!
 
Hjälp! Rädda er den som kan!

Trango_B skrev:
Men en kula och en jaktpil dödar på lite olika vis. En jaktpil har stora skärande blad och orsakar en stor sårkanal och massor av sönderskurna blodkärl med blodtrycksfall och syrebrist dom följd = död.

En kula förstör vävnaden genom en mindre sårkanal men samtidigt ger det en slags tryckvåd som förstör omgivande vävnad. Effektiviteten beror på var kulan träffar samt lite andra variabler. Tex ger en snabb lätt kula som 5.56 en liten sårkanal men stora tryckvågsskador. En tyngre, långsam kula ger större sårkanal men mindre tryckvågsskador. Även utgångshålen skijler markant.
Lätt snabb kula = stort utgångshål och tvärtom.
En annan viktig grej är hur mkt energi kulan avger till kroppen under sin väg genom vävnaden. En tung, långsam kula avger inte lika mkt energi utan fortsätter i ungefär samma takt efter den penetrerat klart genom. En lätt snabb kula kan tom stanna i kroppen och har då avgett hela sin anslagsenergi till vävnaden. Det är jävligt mkt effektivare än bara ett hål genom kroppen.
Ett hål på rätt ställe är ingen större fara jämfört med en lätt kula som avger hela sin energi i samma vävnad. Då kommer man dö av chockverkan även om inte själva skadan är så hemskt allvarlig.


..och den här snubben har man lirat CS med i månader nu samt tillika gjort till admin. Jag vet inte om jag vågar komma in på servern ikväll... :näsblod
 
abstruse skrev:
Hjälp! Rädda er den som kan!




..och den här snubben har man lirat CS med i månader nu samt tillika gjort till admin. Jag vet inte om jag vågar komma in på servern ikväll... :näsblod


haha :lol
Jag är ju jättesnäll vet du väl
 
Nyheter
En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top