CRF 450R -07 Svår startad Varm, hjälp.

KTM-Micke

Ny medlem
Gick med
15 Feb 2010
Ort
Norrberg
Hoj
CRF 450R -07
Hej,
Har fått problem med crossen, När den är kall startar den på 1-2 kicken och går fint i alla lägen, men stannar man och skall starta den är det mycket svårt, måste rullstarta.
Har haft hojen i 20h utan problem, detta problem kom när jag hade varit och kört i ett sandtag då den fick gå hårt men under tiden jag körde gick de bra att starta, men när jag kom hem och skulle köra in den var den mycket svår att starta.

Har kollat ventil spelet och det såg bra ut, Har också gjort rent munstyckena har 180 huvudmunstycket och 45 på lågfart. Kan det vara tändstiftet eller fel bestyckning :confused:
Alla tips uppskattas
 
Prova ett 172 i högfart istället.

Antar du använder varmstarten när du ska ha igång den, kolla så de inte hänt nåt me den.
 
Varm starten var det som spöka, testade när motorn var igång när man drog den halvvägs så öka varven men när man drog den i botten lät det som att hojen ville dö, höll man den halvvägs sen så startade hojen utan problem, är väll bara att justera lite. Tack för tipset :tummenupp
 
Nyheter
Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Nya BMW S 1000 RR tar form

Redan i maj 2025 gav BMW me...

Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D

H-D presenterar nya Deadwoo...

Sommarauktion hos Antiqueweb

Svenska Antiqueweb avslutar...

Back
Top