Missförstå mig rätt, jag tycker inte att man borde avskaffa försäkringsbolagen, jag säger bara att deras nutida prissättning och metoder är felaktiga, och att det drabbar konsumenter. För vi är faktiskt Kunder till försäkringsbolag, även fast det allt som oftast inte verkar så då man i en händelse av olycka har kontakt med dom. Det alla skränar över är skenförsäkring, och enda anledningen att man skränar är att man tror att skenförsäkrare gör det dyrare för en själv. Det är ju bara ett väldigt simpelt schackspel av bolagen. Reglerna är satta, men ingen ifrågasätter.
Jag personligen tycker t.ex det är fel att den OBLIGATORISKA trafikförsäkringen är till ämne för bolagen sinsemellan att göra upp om hur mycket pengar man vill plocka ut av svenssons. Varför kunde den inte vara reglerad på samma sätt som vägskatten? Kanske lite vänstertänk, av en ack så annars högervänd åsiktsmänniska som mig, men en avreglerad marknad har inte alltid rätt effekt då det får ske utan lagar och ramar. Vet inte om du har hört talas om nätnyttomodellen? Den reglerar hur mycket pengar ett nätbolag inom nyttigheten El, max får plocka ut av en konsument för sin tjänst. Har du hört talas om en försäkringsnyttomodell som reglerar hur mycket ett f-bolag får plocka ut för en Honda CBR1000RR? Har du hört talas om ett energibolag som prissätter El högre på landsbyggden för att det är längre att transportera den? Har du hört talas om att posten skulle ha högre porto-avgifter för att du skickar ditt brev ifrån Arvidsjaur istället för Stockholm? Ser du vart jag vill komma? Posten, Vattenfall, med flera hade kunnat tillämpa samma prissättningsmetoder som försäkringsbolagen idag använder och säga "nej, du bor i Kiruna, det är inte lika lukrativt att ha dig som kund när du bor där du gör, därför får du betala 10 ggr mer än Pelle i Stockholm". Så åter igen, varför inte ifrågasätta istället för att kasta pajjer efter varrandra på ett forum? Vi lever ärligt talat i en demokrati, det är folket som är staten, och då är det också vi som har mandatet att bestämma klimatet och reglerna för under vilka bolagen måste lyda.
Sen hade jag uppskattat om det inte kommer in mothugg som "ja men dessa marknader handlar inte med risker", och bara för att täppa igen den truten, så JO, det innebär finansiella risker även för Energibolag, och Postgång att leverera tjänster i glesbyggden, så metaforen är vattentät.
Varför fokusera på att korven hänger fast i ett snöre, kopplat till en pinne, som sitter fäst i nacken på er, när ni bara kan välja att springa efter korven?