Cigarr-tråden

Plåtnicklas --> Du bjuda på en dödcigarr nästa gång vi ses :tummenupp
 
Last edited:
Hoppas det bolmas mer än det skrivs i den här tråden, själv avnjöt jag en Partagas Serie D Especial Edicion Limitada 2010 till en Ron Barceló :tummenupp
 
Nog bolmas det allt. Igår puffades det en Partagas Serie P No 2 från 2008 och sen träffade jag på denna nya bekantskapen:

Partagas Lonsdale från 2002. Mycket trevligt!

IMAG0290.jpg
 
Lördagkvällen spenderas till sjöss med en kopp kaffe och en Campo Verde, en fair trade klassad cigarr från Panama.
Lättrökt med gott drag och en neutral smak. Dock, jag röker med gott samvete...
 

Bifogat

  • uploadfromtaptalk1337450079123.jpg
    uploadfromtaptalk1337450079123.jpg
    117.6 KB · Visningar: 63
Hoppsan! Här sätter man ribban högt :)
En namnkunnig 10-åring sätter förväntningarna ganska högt.
Nå, var den lika god som snygg ?

Det måste jag nog påstå. Jag är knappast känd för att kunna sätta namn på smakerna men den var krämig och fyllig. Klart mildare än de vanliga Partagas jag röker men det har nog delvis med åldern att göra. Tyvärr så är denna cigarr "discontinued" från just 2002. Skamligt!
 
Rökte en HdM Epicure no 2 igår, gott, mediumstark. Provade en ur en låda jag köpte för ca 1 månad sedan. Skall bli intressant o se vad tiden gör med dem.

Just nu njuter jag en El rey del mundo choix Supreme, mild-medium. God, rostad ton men som sagt lite mild, enda gången jag förnimmt blomblad i en cigarr. En Shiraz-Viognier till passar bra.
 
Smätte precis iväg en beställning på en låda Bolivar PC. Gillar storleken o tänker testa Bolivar.

Kom samtidigt på att jag har en Bolivar Gigantes i humidoren, kanske stryker med i helgen

Trevlig helg!
 
Herfade en corona och avnjöt kvällsunderhållningen :D

Idag lördag blev det en Rocky Patel Vintage 1992 och tjeckiska ölar :)
 
Last edited:
Någon som vet när H Upmann bytte från brun-vit gördel till röd-guld-vit?

Blev en H Upmann Coronas Major idag, pga mindre tid. Slog mig att den hade röd-guld-vit gördel istf brun-vit som ett par Magnum 46or jag har i humidoren.
 
Last edited:
Kvällens sällskap; NUB Connecticut och en Carnegie porter.

Öckerö är inte direkt jordens mittpunkt så något får man glädja sig med...

d5655ff6-cf1a-f210.jpg


Sent from my ST17i using Tapatalk
 
Tog äntligen tag i saker och slängde iväg en beställning på 50 st Old Fashioned Chica Cameroons från Lynn idag. Nån som har beställt en sån låda? Vad fick ni betala i moms/tull/skatt och sånt?
 
Tog äntligen tag i saker och slängde iväg en beställning på 50 st Old Fashioned Chica Cameroons från Lynn idag. Nån som har beställt en sån låda? Vad fick ni betala i moms/tull/skatt och sånt?

26% tull på inköpspriset + 25% moms (på inköpspris + tull) + 1.02 per cigarr(dvs ca 52:- för din del) + 100:- i tulldeklaration.
 
Nyheter
Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Nationella Potthålsveckan 1-7 maj

Det är återigen dags för Na...

Motorcykelns Dag 3 maj

Den 3 maj är det Motorcykel...

Bilprovningen: Brister hos var fjärde motorcykel

Foto: Bilprovningen Våre...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

Bara två månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

En liten påminnelse om året...

2 månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

Nu är det bara två månader ...

Nya Indian Pursuit Elite

Screenshot Indian Motorc...

Icons of British Originality

Åtta team från åtta länder ...

BMW presenterar R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Back
Top