CBF 600 2006 startproblem efter tvätt

Ingemar CBF

Ny medlem
Gick med
15 Oct 2023
Hoj
Honda CBF 600
Hej
Min Honda startar inte efter tvätten igår. Inget högtryck, bara slang o svamp. Kommer ingen spänning till startmotorn när man trycker på knappen, alla säkringar hela, batteriet verkar ok. Släcker halvljuset när man trycker på startknappen. Allt annat elektriskt verkar funka. Stått i varmgarage under natten.
Tacksam för tipps.
 
Om du inte gjorde något annat också när du tvättade så är ju det enkla svaret fukt på fel ställe. Det kan vara i stödkontakten, något kontaktstycke eller i startreläet. Beroende på konstruktion så skulle det kunna vara en egen slinga i tändlåset också.

Börja med att bygla stödkontakten, sen testar du att bygla startreläet, och sist är det att gå igenom alla kontakter som gäller. Men innan du tar det steget så skulle jag testa att ruckla en del med nyckeln i låset, och försöka få det torrt, tex med en hårtork på svag värme.
 
Tack för svar. Tänkte också på stödkontakten men den borde väl inte spela in när man har växeln i N?
Ska testa det andra, återkommer.
 
Nyheter
Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Back
Top