Cagiva V Raptor 1000 Är det nåt att ha?

Mr Bassman

Ny medlem
Gick med
14 Jun 2005
Ort
Piteå
Hoj
-00 Thunderace
Har ev ett byte på gång mot min Thunderace. -00
Han vill byta rakt av mot en -04 Cagiva, uttagen -07 med 550 mil på mätaren.
så frågan lyder som ovanstående: ÄR det nåt att ha eller bara skräp? :va
 
Hade det varit 03:an hade jag inte tvekat, men 04:an är inte vacker:näsblod
 
Den lär bli omöjlig att bli av med för dig och er ut som skit gör den. Annars är det inget fel på den, TL motor o allt.
 
Raptorn är en bra hoj! Samma motor som TL 1000 men utan barnsjukdomar. Jag tyckte att den hade ryckig insprutning, samt låg körställning men annars bra.
Hojen är faktiskt ganska lik Superduken att köra fast gungigare fjädring och sämre bromsar (äldre konstruktion). Gillar du nakna hojar med pulver så blir det nog fint.
Raptorn kan även torka av många sporthojar på bana bara man håller i lite. En kompis hade en raptor under flera år och han visade att det går att åka undan på dem om man vill.

Så det är ju inget att tveka på BYT!
 
Fick ett mail av samma person idag, han ville byta mot min hoj.
Tackade dock nej.
 
Cagiva saknar väl åf och generalagenter i sverige och det kan bli knivigt att hitta delar om det skulle behövas ?

Men jag skulle bytt direkt !!!

Påminner mycket om Ducati Monster 1000
 
Jag kör själv Raptor 1000 men den nakna modellen (se mitt fotoalbum) och jag gillar den men det är oxå min första v-twin och har därför inget att jämföra med. Motorservice kan man göra hos Suzuki-verkstäder men det blir värre om man smäller hojen och vill ha tag på specifika Cagiva-delar (antar jag, har aldrig behövt det). Finns en importör i Sverige som fixar delar men minns inte namnet, annars får man kolla utomlands. Själv har jag inte haft några problem under 700 mil.

Härlig motor. Hojen går bra tycker jag. Låg sitthöjd. Dåligt med inställningsmöjligheter av fjädringen. Ingen racer men går bra ändå som du kan läsa ovan. Originell både på gott och ont. Det bästa av två världar som en del säger - italiensk design och japansk motor med härligt vrid och ljud :)

Vet inte vad din hoj är värd men där verkar du ju få en välhållen hoj med få mil iaf. Sen om du gillar designen eller inte, det vet ju inte jag... ;) Men prova den om du har möjlighet, jag blev fast direkt iaf.

/Per
 
Utseendet är inget jag gillar iaf, harboged's raptor ser ju bra mycket bättre ut i mina ögon.
 
Okej! Tackar för responsen. Har skickat mail till killen nu och det blir byte om allt går enligt planerna.
 
känns på utseendet som en modern Katana, härligt fulsnygg.
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top