Byxor i eller utanpå stövlarna?

Jocce81

Ny medlem
Gick med
28 May 2008
Ort
Solna
Hoj
Hornet 900 -03
Ja, kanske aningens flummig fråga, men hur kör ni och vad "bör" man ha?

Byxorna nerstoppade i mc-stövlarna eller ha dem utanpå?


/Jocce
 
Skinnställ menar du? De flesta har man innanför men tex Dainese har några modeller på ställ som man ska ha utanpå. Undrar om man inte har stövlar anpassade för det också? Tror att Rossi kör med ett sånt.


.
 
Beror på vad du kör med - skinnställ eller allväders och vilka skor du har. Vissa stövlar är gjorda att stoppa innanför, andra är tighta längs smalbenet så att det inte går att stoppa in.

Personligen kör jag med skinnställ och därför blir det automatiskt instoppat!:tummenupp
 
Jag har skinnställ så jag stoppar ner byxorna i stövlarna. Eller drar på mig stövlarna utanpå byxorna kanske jag ska säga :)
 
har crosstövlar och offroadbrallor och då givetvis byxorna utanpå, hade jag haft skinnställ hade jag haft dem innanför.
 
Jag stoppar in allting. T-shirten i kallingarna, jeansen i strumporna, jackan i jeansen. Ser mest 80-tal ut då. :yoparty
 
I mitt fall tycker jag det är snyggast med skinnbyxor innanför och allvädersbyxor och mc-jeans utanpå stövlarna....=)
 
Kör aldrig utan chaps och därför en kombination av instoppat och utanför.
 
Att köra allväders instoppade i stövlarna gör man hur som helst INTE när det regnar...:rolleyes:
 
Fast när jag åker Motard i kortbyxor spelar det ngen roll
 
Fast när jag åker Motard i kortbyxor spelar det ngen roll

När jag kör i lederhosen stoppar jag ner dom i mina stövlar:
spira15x_blacka.jpg
 
Kör med Dainese IN stövlar och tycker att dom ger en mycket rörligare fotled upp/ned men dom är minst lika stela i sidled. Sedan har du fördelen som föregående talare sa, du slipper vatten i stövlarna :)
Men med IN stövlar måste man ha ett ställ med 2 dragkedjor på benet och invändiga resår vilken de flesta Dainese har idag i sina raceställ tror jag.
 
Nyheter
Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Nya BMW S 1000 RR tar form

Redan i maj 2025 gav BMW me...

Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D

H-D presenterar nya Deadwoo...

Sommarauktion hos Antiqueweb

Svenska Antiqueweb avslutar...

HJC stärker kundrelationen

Pressrelease från HJC Helme...

Sportsterbygge i nästa nummer

I Allt om MC nummer 8 komme...

Dags för gräsgasa hos Hydet

Den 1 augusti kör Hydet MC ...

Back
Top