Byta vippor?

Totto

Slö, slapp och likgiltig
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Falun
Hoj
Husa Fs650e -03
Har en husa 650-01 och jag tänkte att det kan vara klokt att byta till -03:ans vippor. Nån som har gjort det? Svårt? Har ju aldrig mekat med en 4-taktare.... Men det kanske inte är några problem bara man inte är helt dum i huve..?
 
hej

varför byta vipporna? som jag förstått det hela så kan man byta bara lagringen. (iaf. från 02 till 03). det är en mycket billigare operation än att byta hela vipporna.

//nyström
 
Ganska lätt operation, iaf på min DR.
Dem sitter ju ovanför kammen, så det är ju inget pressitionsjobb
iaf. Lyfta på ventilkåpan, byta dem gamla, sedan sätta tillbaks ventilkåpan, och
eventuelt byta packning.
Men min är luftkyld, så det kanske är
mindre jox o grejja med,, men så stor skilnad är det nog inte.

(Eller, har jag missuppfattat frågan heeelt?) :crash
 
Re: hej

Nyström skrev:
varför byta vipporna? som jag förstått det hela så kan man byta bara lagringen. (iaf. från 02 till 03). det är en mycket billigare operation än att byta hela vipporna.

//nyström

Som jag har fattat så är det större lager på -03 så man måste byta allting.... tror jag.. Nån som vet säkert?
 
jag har beställt enbart lager till min -02 650 å det är väl inte omöjligt att byta så länge du inte har tummen mitt i näven.(det går till ungefär som avelin säger).Axeln som lagren sitter fast på är stansad i vippan så jag tror jag lämnar in den till nån mekverkstad som kan byta lagret på vippan.
 
Re: Re: hej

Totto skrev:
Som jag har fattat så är det större lager på -03 så man måste byta allting.... tror jag.. Nån som vet säkert?

Säg till när du börjar skruva så jag få va me o titta hur d funkar :öl
 
Du får titta om du inte rör (har sönder) någonting....
 
Det är skitlätt att byta vippor.Ställ motorn i kompläge som när du ställer ventilerna.Ta loss dekompwirarna,även fästet till den som går ner till kicken.Ta bort vevhusventilationen.Sen skruvar du bort alla skruvarna som håller vipparmskåpan och lyfter bort den.Hela kåpan alltså,inte bara locken vid ventiljusteringen.Skruva ur insexskruvarna som sitter i änden på axlarna och skruva i några som är längre och dra ur axlarna.Dom längre skruvarna är bara till för att man ska få bra tag.Sen är det bara att montera ihop i omvänd ordning.Kolla så att vipporna rör sig lätt på axlarna,på mina var bussningarna lite stukade och nöp fast på axeln.Justera ventilerna.Det går inte att montera -03 lager i äldre vippor tydligen,tappen har mindre diameter.Det ska ju vara minst dubbla livslängden på nya lagren så det är ju värt att byta vippor.Annars pressar du bara ur dom gamla lagren,i med dom nya och lås med några körnslag. :tummenupp
 
Det är skitlätt att byta vippor.Ställ motorn i kompläge som när du ställer ventilerna.Ta loss dekompwirarna,även fästet till den som går ner till kicken.Ta bort vevhusventilationen.Sen skruvar du bort alla skruvarna som håller vipparmskåpan och lyfter bort den.Hela kåpan alltså,inte bara locken vid ventiljusteringen.Skruva ur insexskruvarna som sitter i änden på axlarna och skruva i några som är längre och dra ur axlarna.Dom längre skruvarna är bara till för att man ska få bra tag.Sen är det bara att montera ihop i omvänd ordning.Kolla så att vipporna rör sig lätt på axlarna,på mina var bussningarna lite stukade och nöp fast på axeln.Justera ventilerna.Det går inte att montera -03 lager i äldre vippor tydligen,tappen har mindre diameter.Det ska ju vara minst dubbla livslängden på nya lagren så det är ju värt att byta vippor.Annars pressar du bara ur dom gamla lagren,i med dom nya och lås med några körnslag.
hur gör man för att få ut axeln från vippan borrar man bort gropen efter körnslaget eller hur gör man. :(
 
Använd en hylsa som mothåll samt något lämpligt att trycka med,och ett rejält skruvstäd. :tummenupp
 
Husa har nyligen ( -02 el -03) ändrat vipporna/rullarna och rek
tid mellan bytena har ökat från 50 till 100 tim.

Antar att frågan gällde hur man sas bygger om -01 till dom
nya (bredare o bättre ?) rullarna.

Nån som gjort det ?
/u
 
ulf_lundin skrev:
Husa har nyligen ( -02 el -03) ändrat vipporna/rullarna och rek
tid mellan bytena har ökat från 50 till 100 tim.

Antar att frågan gällde hur man sas bygger om -01 till dom
nya (bredare o bättre ?) rullarna.

Nån som gjort det ?
/u
Jag har bytt i min.Man måste byta hela vipporna.Dom kom till -03 årsmodell.
 
Nyheter
Indian slår rekord på Bonneville Salt Flats

Ända sedan INDIAN MOTORCYCL...

Nya Ducati Panigale V4 R

Ducati har nu lanserat nya ...

Eldrivna Honda WN7

Honda WN7 Honda har pres...

Stark Varg EX, en smygande ninja!

Nu har jag och Varg EX hunn...

BMW presenterar Vision CE

I samband med IAA Mobility ...

Honda lanserar elmotorcykeln WN7

Honda har presenterat eldri...

Nicky Hayden-specialversion – såld för 2,5 miljoner

En exklusiv motorcykel med ...

BMW Motorrad Vision CE

På IAA Mobility 2025-mässan...

Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Back
Top