Byta packboxar i framgaffel på zxr750

hEcYh00k

Ny medlem
Gick med
7 Mar 2003
Ort
Eskilstuna
Hoj
CBR1100XX Blackbird
Ska byta packboxar i framgaffeln på en zxr750 -92.

Har läst igenom verkstadshandboken och ska skrida till verket imorgon har jag tänkt,,,


Nått speciellt jag behöver tänka på???

Enligt boken verkar det vara bra med vissa specialverktyg,,,men vad jag har hört så ska man klara det utan,,,,,,,Mutterdragare kanske?

Något mer jag behöver i materialväg förrutom själva packboxarna??? Nya brickor till "damper rod bolt" kanske och olja,,,,något mer???


Finns det något liknande dessa verktyg (bifogar bild) att köpa i någon affär eller måste man beställa "specialverktyg" ??? (ja, jag vet att det kanske inte är så svårt att tillverka ett sånt verktyg :slicka )

ALLA svar som kan hjälpa mej på vägen uppskattas väldigt mycket!!! Har inte gjort detta innan,,,
 

Bifogat

  • verktyg.jpg
    verktyg.jpg
    40.1 KB · Visningar: 152
Upp!

Det som jag tror kan bli svårt är att få bort "bulten" och få ur all luft ur oljan,,,

Verkligen ingen här som har bytt packboxar på en zxr750 -92 ???

:confused:
 
Du måste ha mutterdragare för att få loss gaffelbenen, bulten under alltså. Då måste du ha en låååång 10mm insex tror ja.

Jag har nästan gett upp, mina håller ett tag sen efter ett gäng sopiga bakhjulsåkningar så läcker dom igen. När du ska på med packboxen kan det vara bra att linda en inoljad plastpåse över gaffelbenet och "hasa" packboxen och den över den vassa kanten längst upp.
 
Jag tillverkade ett eget verktyg bestående av ett rör med 2 st muttrar fastsvetsade i varsin ända på röret. Detta används som mothåll när du skall skruva ur och i ändbulten i botten på gaffelbenet.

En bra idé är att kolla över dina kopparbussningar i gaffeln då dessa har en tendens att slitas ner i teflonskiktet. Nya finns dock endast att beställas hos Kawwa-återförsäljare.


Var mycket noga med att få ut alla luftbubblor i gaffeloljan, speciellt i dämpningsinsatsen ...

När det gäller ditsättandet av packboxarna så kan du ta en av dina gamla utslitna packboxar. Dela den så att du får ett C och trä den runt gaffelbenet. Dra sedan en tygtrasa runt gaffebenet (inner-röret) för att skydda benet då du slår ner packboxen med en plasthammare eller likvärdigt.
 
Last edited:
Om man smörjer in gaffelbenet tunnt med bromscylinderfett (det fräter inte på gummi) håller packboxarna längre. Man kan även lägga en liten klick under dammskyddet om man vill.
 
Nyheter
Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN

Pressrelease; Visby, 2025-1...

2026 års YAMAHA XSR900 GP

Yamahas Sport Heritage-seri...

Yamaha firar 70 år med klassiska Supersport-färger

Yamaha Motor firar sitt 70-...

Smarta garageprylar från IVON!

IVON motorcykellyft, 450 ki...

Med ny V-twin och monocoque-ram

Ducati presenterar nya Hype...

Slutstrid i MotoGP

MotoGP-säsongen börjar lida...

CFMOTO V4 SR-RR

CFMOTO presenterade sitt pr...

Honda V3R 900 E-Compressor

Honda V3R 900 E-Compressor ...

Indian Concept Girder – En framtidsvision?

Indian Concept Girder är en...

Yamaha R7 får stor uppgradering!

Yamaha R7 får en nängd uppg...

Back
Top