Byta munstycke på Lc4:a

  • Thread starter Thread starter MT
  • Start date Start date
MjO skrev:
2069834 Okej, måste jag plocka bort hela förgasaren för att komma åt uppifrån när det gäller att mecka med nålen?

Nu, gäller det förstås en annan förgasare, än jag då kommenterade, men du har väl FCR41:a ? Då kan du lyfta på locket på fuggen bara och komma åt nålen. Väldigt smidigt.
 
Spider skrev:
2070169
När du är säker på att det är tätt, börja med att skruva ut blandskruven en aaaning,typ ett kvarts varv åt gången Ta det försiktigt och ha koll på hur mycket du skruvar.
Instämmer till fullo :) Det är ofta bara ett kvarts varv som gäller innan blandningen blir helt fel (och hojen t.ex. blir svårstartad - det känner vi ju till :gnissla :hihi ). Om man behöver justera in skruven helt eller ut mer än 2,5 varv, är det lagom att byta lågfartsmunstycket istället (också) - skruven ska bara användas för finjusteringen (båda två täcker in nästan samma "område" vid gaspådrag).

Nålen och nålmunstycket ska du inte röra för att få bort smällarna, utan bara om hojen går för fett/tunnt i mellanregistret (ser du bara till 100% vid en bänkning).

För att täta avgassystemet, kan man använda "glas-silikon" om man inte hittar riktig avgasrörspasta (brukar finnas på Biltema och Mekonomen m.fl.).
 
Japp, tror jag struntar i nålen just nu, justerade blandskruven ett kvarts varv ut från det den stod på nu (var redan på 2,25 varv, då 2 ska vara standard) och räcker inte det får jag väl gå upp på 48 i lågfartsmunstycke. Kan inte testa idag dock, så kallt och slaskigt och vill inte tvätta hojen igen :D
 
*/ ?>
Nyheter
Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Back
Top