Byta mina 2 hojar mot 1

Rsdea

Ny medlem
Gick med
27 Mar 2017
Ort
Avesta
Hoj
Yamaha MT09 2016 Yamaha yzf R1 2000
Har idag en MT09 2016 850mil med acra tailtidy och div annat. Sen har jag en R1 2000 som gått 4500mil i fint skick. Det tråkiga är att den man har besluts ångest varje dag vilken man ska åka på ( I-landsproblem). Så jag funderar på att skaffa antingen en BMW s1000r eller Yamaha MT-10. Dom 2 tycker jag verkar kombinera mina 2 hojar i en och samma. Har dock ej provat någon av dom... vad tror ni ? Sitter ni med någon av dom hojarna jag undrar över och är sugen att byta mot 2 tveka inte att höra av er :tungan
Ni som har MT-10 eller BMW s1000r hur är dom ?
 
Finns väll inget annat svar på frågan mer än att du ska åka och prova vad du är sugen på? :) :tummenupp
 
Det finns ju fler hojar i det segmentet än bara de två, men åk och prova hojmodellerna du är intresserad av för att se hur väl de motsvarar dina förväntningar.
 
Oki säker på att det verkligen är ett problem? Själv tycker jag det är trevligt att ha flera hojar att välja på när man ska köra, man kan variera sig .
 
Jag har en MT 10 och en R1 .....för gatåkning vinner MT varje gång...

Men valet mellan S1000R och MT 10 får du göra själv, bara testköra båda och sen gå efter hjärtat :fyllisar
 
Mt 10 finns tyvärr inte som demo någonstans vad jag sett inte någon beg s1000r heller i närheten. :(
 
Kan tycka att det är en grym kombination att ha en sporthoj och en naken. Har du ägt R1an länge och den har välkänd service och ägarhistorik varför inte bara behålla den trots milen. Kan vara ett roligt komplement till en mer gat-anpassad hoj.
 
Nyheter
Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Custom Bike Show den 6e juni.

När Twin Club MC i Norrtälj...

Tidigare SMC-profil tar över som ordförande i Svemo

Mötets ordförande Anna Iwar...

The Distinguished Gentlemans’s Ride 

Den 17 maj är det åter dags...

Back
Top