byta hoj mitt i säsong?

Zadix

Jag är snabbast!
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Kungsbacka
Hoj
Aprilia Sl 1000 Falco!
Vill byta hoj nu till sommaren, men mitt kort blir tungt först i början av Juli. Så jag tänkte ha kvar nuvarande tills dess, och byta då istället. Men, finns det något att få tag på mitt i säsongen? Och hur är det med att sälja vid den tiden? Väntar alla med att sälja/köpa tills hösten?
tack!
 
Det finns marknad både för att köpa och sälja, men utbudet bli bättre efter september och likaså priserna. Finns det 10 hojar till salu av en viss modell blir de ju dyrare än om det finns 50 till salu, om det finns efterfrågan alltså.
 
2001 bytte jag hoj fyra gånger under den körbara säsongen. Jag märkte inte av att det var svårare att sälja under nån speciell årstid. I och för sig var det ju mainstream kukförlängarhojar (GSX R750, Fireblade, R1...), och såna finns det alltid en marknad för. Lite mer udda hojar kan bli svårt att bli av med.

Rent generellt så brukar priserna vara som lägst runt jul, för att hoppa upp ett par tusen precis runt mässan i januari. Sen håller sig priserna rätt konstanta frma till midsommar ungefär. Där "dör" marknaden och priserna dalar lite igen. Men det är inga gigantiska fluktuationer, så se till att köpa billigt så förlorar du inte så mycket.
 
Zadix skrev:
Vill byta hoj nu till sommaren, men mitt kort blir tungt först i början av Juli. Så jag tänkte ha kvar nuvarande tills dess, och byta då istället. Men, finns det något att få tag på mitt i säsongen? Och hur är det med att sälja vid den tiden? Väntar alla med att sälja/köpa tills hösten?
tack!

Inte i början av juli men slutet eller början av augusti kan du köpa min Sp1.a om inget skulle hända med den under sommaren. :tummenupp

//200+
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top