Buell 1125 R Turbo?

Hoppsan, hojarna tog upp ganska mycket utrymme i containern vilket medförde att inte alla kartonger från huset fick plats. Dessutom var det mest fruns kartonger som blev kvar, jaha det är svårt att vara populär jämt :)
image.jpg
 
Last edited:
Japp det ska jag, både jag och sonen ska köra, SCB 82 och JBB 42. Du får komma förbi och prata lite.
 
Så trevligt , Även jag kommer att köra Gatmoppen i Orsa , Läge för en pilsner i depån:banana:fyllisar
 
Så är hojarna i Sverige, provade att starta upp Buellen men den sputade ur sig olja ur avgasröret? Undrar om returojepumpen har blivit så torr så den inte suger tillbaka oljan??
 
Blir så när den får stå ett tag, varmkör och prova imorgon igen ska du se att det funkar som du vill. Tätningarna i en turbo tätar inte när den står still nämligen.

- - - Updated - - -

Blir så när den får stå ett tag, varmkör och prova imorgon igen ska du se att det funkar som du vill. Tätningarna i en turbo tätar inte när den står still nämligen.
 
Peterr, du hade rätt :tummenupp Startade upp igen och vips så försvann oljesölandet! Fick i väg en 2mm aluplåt tillsammans med .dwg filer till den lokala vattenskärfirman i går så nu ska det sänkas komp & laddas mera:)
 
Last edited:
Hej, det har tagit lång tid mellan uppdateringarna men jag är snart på gång. Har haft lite andra projekt på G men har äntligen fått inspirationen tillbaka, mycket tack vare peppning från ZX9xpress!!

Uppdatering kommer inom kort!
 
Klart du måste fixa till i sommar så att vi kan rejsa lite. :)
själv håller jag ju på för fullt med turbobyte och lite sånt.
 
Startade hojen och varmkörde den i dag samt flyttade den till ett varmgarage. Ska börja med operation kompsänkning i helgen. Större spridare samt lite andra hyss & bänkning senare i vinter:tummenupp
 
Back
Top