Budhoj stulen under natten från Margaretelundsvägen i Traneberg.

Eightyfiver

Din nästa arbetsgivare
Gick med
10 Mar 2003
Ort
Stockholm
Hoj
Cygnus X125 XT-E -95
Det gäller en svart Yamaha XT 600 E –03 med reg nr TTS 790, ram nr JYADJ021000035296 Den har (hade) en grön, stor budlåda från BOX/Mcbudet. Jag vädjar nu till alla er som liksom jag tycker att MC-buden är en självklar del av stadsbilden i Stockholm att hjälpa till att titta efter den. Har du hört eller sett något, vill du ha mer info eller har du kanske ”känningar i branschen”? Skicka mig ett PM eller mail, (eller kontakta polisen)! Jag kommer inte under några omständigheter röja mina källor! Tips som direkt leder till att hojen återfinnes belönas!

Till tjuven:
Din vedervärdiga lilla parasit! Jag hoppas att du aldrig läser detta då det skulle innebära att du är hojåkare, eller iaf wannabe. Jag vill hur som helst att du ska veta att du just slagit en stor spik i kistan till MCBUDET då vi redan sedan tidigare har enorma svårigheter att försäkra hojarna. Om du har någon som helst stake så ser du till att ställa tillbaka hojen där du stal den.

//Martin Lundqvist
MCBUDET, Stockholm
martin.lundqvist@mcbudet.se
 
Tråkigt! Håller ögonen öppna i huvudsak i Södra Sthlm.
Speciella kännetecken förutom att den säkert är småsliten kosmetiskt som en budhoj brukar vara?
 
DaPirate skrev:
Tråkigt! Håller ögonen öppna i huvudsak i Södra Sthlm.
Speciella kännetecken förutom att den säkert är småsliten kosmetiskt som en budhoj brukar vara?

Det sitter silvertape på kopplings- och bromsgreppet, hastighetsmätaren har en spricka uppifrån rakt neråt i mitten och den har ett "nässkydd" på pinnen som stabiliserar styret (sånt som alla skulle ha på BMXen på åttitalet).
//Martin
 
Nyheter
Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Back
Top