Bromsvätskeläckage..where from?

MickeZX7R

Posör
Gick med
2 Jun 2015
Ort
Karlskrona
Hoj
700 CL-X Sport, 500W Bafang
Igår när jag skulle ta en sväng till gymet med Bolten, kände jag att bromsen tog lite längre in än vanligt.
Efter bara två pumptryck så var det normal verkan igen, men när jag kom fram märkte jag att det droppade från behållaren på styret.
Enbart när jag bromsade, inte när hojen stod still..så det är väl troligen inget "passivt" läckage då kanske.

Eftersom jag hade fullt schema igår ställde jag bara in hojen utan att hinna felsöka vidare, och tänkte höra med expertisen vad läckaget troligast beror på?
Är det vanligaste att packningen/O-ringen i behållaren läcker, eller slanganslutningarna?

Vet att det förmodligen går ganska snabbt att hitta orsaken, men om det är blött överallt kring bromsvätskebehållaren kanske det är onödigt att tömma allt o starta från 0 om det finns någon mest trolig punkt att fokusera på direkt.
 
Behållaren ingår egentligen inte i bromssystemet, den trycksätts inte när du bromsar, så att det läcker från den gör inte att du måste pumpa upp mer tryck med bromsgreppet. Åtminstone inte så länge det inte är tomt i den så att du suger in luft, men då kan du å andra sidan inte pumpa upp något tryck heller.

Mest troligt läcker pumpen, eller så har banjoskruven lossnat.
 
Bromshuvudcylindern och banjoskruven hade varit först på min lista att kolla.
 
Läckaget kommer från någonstans kring behållare/anslutningar uppe på styret, så mycket vet jag.
 
Last edited:
Torka rent, med brakecleener, dusta på med barnpuder, talk eller mjöl, bromsa hårt några gånger så ser du var det kryper bromsvätska.
 
*/ ?>
Nyheter
Svensk auktion med tävlingshojar

Det svenska företaget Antiq...

Officiella: Harley-Davidsons 2026-nyheter

Efter att Cruiser-programme...

WP kliver in i bromsvärlden – lanserar helt nya bromssystem

WP har länge varit synonymt...

Donut Labs solid state-batteri – redo för användning i Verge-motorcyklar

Donut Labs VD Marko Lehtimä...

Donut Labs solid state-batteri – redo för användning i Verge-motorcyklar

Donut Labs VD Marko Lehtimä...

MC-Mässan närmar sig!

På årets stora motorcykelmä...

Nya idéer för tvåtaktsmotorn

Kawasaki har lämnat in en p...

Nya idéer för tvåtaktsmotorn

Kawasaki har lämnat in en p...

Custom Motor Show satsar på över 100.000 besökare

Custom Motor Show ställer ä...

Custom Motor Show satsar på över 100.000 besökare

Custom Motor Show ställer ä...

Back
Top