Tror CSS och SMC är en av anledningarna till att olika greppmaterial används av många. När jag gick SMCs kurser för ett par år sedan skulle man knipa om tanken med båda benen och sitta långt bak när man bromsade, dvs tvärtemot de snabbaste RR-förarna i världen.
Jo, SMC har ju ett lite annat fokus. Ska man dra allt tills in spets så går det faktiskt fortare att köra igenom en kurva så som t.ex. CSS lär ut genom att vara klar med bromsningen innan kurvan. När det då gäller RR så måste man ta bort alla andra medtävlare för att det ska fungera. Kika lite på hur olika RR-förarna kör när det är kval och när det är rejs. Försökte hitta Rossi-filmen där han visar olika sätt att ta sig genom en kurva.
Och till slut handlar det ändå mest om "hur känns det bäst".
Klockan brukar inte vara med på smc-kurser. Jag vet ju t om deltagare på smc-kurser som kört bana i 2 år och är 6 sekunder från banrekord på Gelleråsen, han är min Idol på bankörningr och Knix numer
, iofs nu med Licens och onsdagstränar.. visst är det en evighet..men ändå
).
) Jag kan bara hålla med Munken. Tankuttagen är till för att få in knäna på rakorna och är inte till för att hålla inbromsningar, man skall ta dom med insidan på låret på baksidan tanken, för att göra det skall man som Munken säger sätta hålfoten på pinnen och vinkla ut tårna, sen tror jag inte du menar trycka med foten utan att behålla kontakten med hojen, konstant vikt på bakhjulet då trycket från röven försvinner vid kast/sladd, rätta mig om jag har fel.

