Bromsskivor skadade

psyduck

Medlem
Gick med
27 Nov 2005
Ort
Nacka
Hoj
KTM 1290 SDR -20, Suzuki DR-Z 400 SM -06
Jag har en Aprilia Tuono V4R aPRC -14 där frambromsen börjat pulsera vid inbromsning. När jag tittar på bromsskivorna så ser jag några små skador som jag misstänker kan ha med problemet att göra. Skivorna är original Grimeca och motocykeln har gått 2500 mil sedan maj förra året då den hämtades ut som ny.

View attachment DSC_0007.jpg

Är det någon som sett något liknande förut och vet vad det kan bero på? Kan skadorna ha uppstått när motorcykel har varit blöt och det samlats vatten mellan skivan och beläggen? Motorcykeln står alltid inomhus i varmgarage. Jag har inte motsvarande skador på bromsskivan bak. Skadorna finns på båda sidorna på båda skivorna fram.

Tacksam om någon vet vad det kan bero på och om det finns något jag kan göra förutom att byta skivorna.
 
Säker på att det är gropar snarare än beläggning?
Kan inte riktigt avgöra på bilden.

Om det är pitting (gropar) så tror jag inte det skulle orsaka pulserande bromsar men det kan hända om beläggen lämnat avlagringar på en liten del av skivan.

Ev beläggning kan tas bort försiktigt med fin smärgelduk på en slipkloss+ bromsrengöring efteråt. Klossarna kan gott slipas plana dom med. Dock hade jag kanske skippat metoden på en hoj som fortfarande är under garanti.
 
Säker på att det är gropar snarare än beläggning?
Kan inte riktigt avgöra på bilden.

Om det är pitting (gropar) så tror jag inte det skulle orsaka pulserande bromsar men det kan hända om beläggen lämnat avlagringar på en liten del av skivan.

Ev beläggning kan tas bort försiktigt med fin smärgelduk på en slipkloss+ bromsrengöring efteråt. Klossarna kan gott slipas plana dom med. Dock hade jag kanske skippat metoden på en hoj som fortfarande är under garanti.

Det är små gropar.
 
Jag är nog också tveksam till att de små märkena är orsak till ditt problem.

du kan ju ha fått "hotspots" kan du minnas om du kört hårt och bromsat mycket och sen råkat stå stilla med bromshandtaget intryckt.. (jag råkade göra detta på min Fireblade) vilket sabbade mina skivor.

när byttes klossar sist?
 
Min erfarenhet:
Om man parkerar med blöta bromsar och avslutar parkeringen med att bromsa stopp med handbromsen. ligger klotsarna emot skivan litegrann och det kan uppkomma korrosion mellan beläggens sintringsmetall och skivan. Tror din pitting är kommen av det.
Vad värre är, är det som Josef berättar ovan: Att belägget lämnar material på skivan som sedan ger dig pulserande broms beroende på olika friktionsvärde rent/kontaminerat. Gör som Josef förespråkar, gärna i kombination med rengöring/motionering av nitarna.
 
2500mil på ett år. Bra jobbat.

Har du kollat om du kan få det fixat som garantijobb? Börja där.
 
Har samma bekymmer med min RSV mille -01. Enligt nån tråd jag hittade på apriliaforumet så beror det på att skivan inte kan "flyta" på alla nitarna, dvs att bromsdamm eller motsvarande har lagt sig under nitarna så det kärvar.

Gör rent skivorna och kolla så de går att flytta lite i sidled vid varje nit
 
Gamla Mille är väl kända för att få krokiga skivor av nån anledning. Konstigt eftersom Ducati från samma period har samma bromsar utan att ha samma problem (väl?). På min Mille bytte jag till ISR efter att ha rengjort nitar och annat flera gånger. Det hjälpte ofta för stunden men snart kom pulserandet tillbaka.
 
Nyheter
Vinnarhjälmen utlämnad

Robin Axelsson lämnar över ...

Yamaha XT250 ny ordonnansmotorcykel för Försvarsmakten

Yamaha Motor Europa NV fil ...

Distinguished Gentleman’s Ride -25

Under söndagen den 18 maj d...

Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Öppet hus på Rapido MCK Stockholm

Lördag den 17 maj bjuds det...

Yamaha TRACER 7 & TRACER 7 GT 2025

Yamahas TRACER 7 och TRACER...

Nya Yamaha Tracer 7 och Tracer 7 GT

Yamaha har presenterat 2025...

Full fart på Bike Trollhättan-dagarna

Just nu har portarna öppnat...

MV Agusta inför fem års garanti

MV Agusta tar ett nytt steg...

MV Agusta förlänger garantin till fem år

Italienska motorcykeltillve...

Back
Top