Bromsklossar med riktigt nyp.

2stroke

kalle50cc
Gick med
29 Dec 2005
Ort
Västerås
Hoj
Kreidler 50cc GP racer, 70RR, Honda RS125R -92.
Är det någon som vet var jag kan få tag i klossar till min Honda RS125:a -92 med riktiga racebelägg? Hojen är ju gjord för juniorer så när 95kg sitter på vill man ju ha skapliga hejdare. Får inte byta oket utan måste ha bättre belägg på klossarna. Finns det nån som kan limma på värsting belägg?
Efter 44årsracet och klassen 7C där jag jagar 1000kubikarna genom kurvorna så vill jag ha lite bättre broms så jag kan bromsa ifatt dom efter rakan. Har ju inte så mycke att säja till om i ax och toppfart men är ändå rätt nöjd med jämna 1.10 tider på Sviesta.
 
Hej Kalle.

Visst är det häftigt med räser. Dom bromsbelägg jag har varit mest nöjd med är Ferodo. Grymt bett och bra livslängd.

/Sleven
 
Vilken bromsfirma som helst kan väl limma belägg, men frågan är om dom har något "bitigare" att limma dit?
 
Bromsklossar till gammal klassiker

Googlade runt lite på break pads och hamna hos http://www.biketorqueracing.co.uk/ som säljer Brembo klossar m.m. Betalade i fredags kväll via Paypal och klossarna kom i ett rekomonderat brev idag måndag,:Bugar RESPEKT. Nu är resten upp till mig.:D
 
:tummenuppsnyggt kört Kalle 1,10 imponerad är jag med tanke
på biltema klossarna du hadde!
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top