Bromsbelägg bak på en 640, får inte ur staget

Fenix

Medlem
Gick med
8 Mar 2003
Ort
Stockholm
Hoj
08', Triumph, Daytona 675
Har ett IQ-badbollproblem.

Ska byta bromsbelägg bak, men efter att ha tagit ur sprinten till det tvärstag som håller bromsbeläggen bak så vägrar staget att röra sig. När man genom hålet på vänstra sidan på oket försöker trycka på staget så är det ett stumt motstånd. Kan utan problem vicka staget någon millimeter i båda riktningar, känns nästan som det sitter någon bricka som håller staget på plats. Är lösningen att ta i, eller missar jag något uppenbart?

/Fenix
 
Ta ett lagom trubbigt och smalt föremål och sopa till som fanken på den utifrån så flyger den loss, alltså inåt hjulet. Det sitter en fjäderbelastad gummiring på sprinten som håller den på plats. Inte lätt om man aldrig gjort det förut :)
 
Supermoto skrev:
2240323 Ta ett lagom trubbigt och smalt föremål och sopa till som fanken på den utifrån så flyger den loss, alltså inåt hjulet. Det sitter en fjäderbelastad gummiring på sprinten som håller den på plats. Inte lätt om man aldrig gjort det förut :)

Så den gamla klassiker "mer våld löser allt", är applicerbar även här. :D

/Fenix
 
Nyheter
Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Back
Top