Bromcylinder problem

martin_642

Ny medlem
Gick med
9 Nov 2004
Ort
Norrköping
Hoj
Ktm 690 SM
Hej!
När jag köpte min hoj så gick inte bromscylindern ända ut så bromskontakten trycktes in så jag har demonterat cylindern nu o kan inte se något fel. den e likadan igen nu när jag satt ihop den. den fungerar hur bra som hellst ända tills man fyller i bromsvätska då börjar den fastna o ha sig. någon som vet vad felet är?

Mvh
Martin
 
b-probl.

prova och byt oringen till bromscyl. (brukar va som en plastskruv som är ingängad där handtaget trycks in, en oring i ena ändan). Så var det på kompisens 750-R-97:a i alla fall. Men då var det "plunsharna" som inte gick tillbaka, alltså bromsen låg på hela tiden. :tummenupp
 
packningen ser helt ok ut tycker jag iallfall. det lustiga e ju att den fungerar hur bra som hellst när det inte är någon bromsvätska i. trycker man in bromshandtaget sakta fastnar den mer än om man trycker fort.
 
Nyheter
Nya BMW S 1000 RR tar form

Redan i maj 2025 gav BMW me...

Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D

H-D presenterar nya Deadwoo...

Sommarauktion hos Antiqueweb

Svenska Antiqueweb avslutar...

HJC stärker kundrelationen

Pressrelease från HJC Helme...

Sportsterbygge i nästa nummer

I Allt om MC nummer 8 komme...

Dags för gräsgasa hos Hydet

Den 1 augusti kör Hydet MC ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Back
Top