Bra köp eller?

232divers

BADASS MOTHERFUCKER
Gick med
17 Jun 2008
Ort
Kiruna
Hoj
1997 Honda VTR 1000 Firestorm
Funderar på att köpa mig en Aprilia falco -00 som rullat 1400mil den är uppdaterat med annat styrbox för mera vrid och nerdrevad två kugg..
Något som man behöver tänka på?
 
kolla om ventiljusteringen gjorts redan, annars är den en "upcoming" utgift. Ska ske var 1500:e mil.
I övrig, bara tanka och smörj kedja :tummenupp
 
kolla om ventiljusteringen gjorts redan, annars är den en "upcoming" utgift. Ska ske var 1500:e mil.
I övrig, bara tanka och smörj kedja :tummenupp

Ville bara tillägga att hojjen har haft 6 ägare sen tidigare. kanske lite väl mycket eller vad tror ni?
 
Ville bara tillägga att hojjen har haft 6 ägare sen tidigare. kanske lite väl mycket eller vad tror ni?

Har den bytt ägare många gånger senaste året/två?

Jag ser inte många ägare som ett problem, så vida det inte bytts många
gånger den senaste tiden. Då kan man väll misstänka att det kan finnas något
dolt fel..

Kan ju vara så att man bytt ägare för att kunna ställa av den också och spara
in lite pengar på försäkringen. Om nu 6 ägare på 9 år är mycket.
 
Låter rätt normalt med ägarantalet. Sen är ju miltalet ganska lågt, men är hojen från dina egna trakter är det kanke inte så konstigt :)
 
Ingen som har mer tips på denna hoj? Tänkte åka och kika på en i veckan.


Superskön hoj, fint chassi, bra bromsar, stor tank, moderat körställning, underbar motor, extremt välbalanserad. En hoj som inte skäms för sig någonstans, vare sig det är på bana eller på landsväg.

Om du är en banräv då kan den kanske kännas aningen mjuk, men det finns gott om fjädringsuppgraderingar till den.

En sak som kan vara lite svag på just Falcon är kopplingen (i synnerhet om man som jag körde lite street-race med den). Många bytte till Barnett eller satte i Mille-komponenterna. Men om den trakterats normalt, så torde inte den ställa till något bekymmer. Skulle det visa sig att den slirar vid provkörning, pruta bort ett par tusenlappar och byt själv. Superenkelt.

Den jag hade fick utstå allt från street-race via små- och storbanekörningar till långtouring. Den gick bara bättre och bättre... :rolleyes:

Om du får tag på en till ett hyfsat pris, köp. Du kommer bli nöjd. Det är ingen dussinhoj.

Och som vanligt, provkör och lyssna, känns den bra, låter den bra?? TJÖÖÖP!!!
 
Lånar denna gamla tråd, en falco med 5700mil på mätaren är det ett big nono att köpa?
Har inte kolla med service m.m tänkte kolla upp om det är värt att åka o kolla på innan jag bestämmer mig.
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top