Bra där LMS! Snygg reklam om RR-SM i Juni... !

Swedie

Administrator
Personal
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Stockholm-ish
Hoj
Yamaha R7 -24
Titta, så här gör man! Man gör reklam på det största forumet i Sverige, där typ alla som fortfarande är intresserade av RR, som antingen kör eller tittar på det, hänger. Ok, kanske inte alla, men nästan :)

Snygg banner, och ofta snyggt arrangerat. :tummenupp

Jag tror jag faktiska ska ta mig dit och heja på Macke :)

lms.jpg
 
Men var syns den???? Jag har inte sett den på SH iaf! Det är Greven och Bactors luftfilter för hela slanten…

Eller ska man behöva leta efter den????
 
Men var syns den???? Jag har inte sett den på SH iaf! Det är Greven och Bactors luftfilter för hela slanten…

Eller ska man behöva leta efter den????

Den visas nog bara för dem som inte är registrerade på TA-Svemo och således redan är insyltade i RR-världen. Jag ser den inte heller och vid en randomiserad uppdateringsstudie (10 uppdateringar) just precis nu så fördelar sig reklamen så här för mig:
Grevens: 5 gånger
Bactor: 4 gånger
Yoiride/Dunlop: 1 gång
 
Jag uppdaterade 40 gånger och fick upp LMS 1 gång!!!!:tummenupp Annars fördelade det sig ungefär som för dig Peter, typ
Greven 20 ggr
Bactor 14 ggr
Dunlop 5 ggr

och LMS 1 gång!!!:tummenupp

Men de kanske inte betalar så mycket:)
 
Vi vet ju att du kommer Moss.
Bättre att få lite tätare bannerpresentation hos dem som inte är racingberoende ännu :-)
 
Man köper in sig med ett X antal visningar. Tror det blir lite för mycket pengar att täcka topp-platsen en hel månad framöver. Men ATT dom annonserar är det viktiga :)
 
LMS tackar för omdömet ;)

Annonsen är betald för att visas X antal tusen ggr under perioden fram till racehelg, så den syns inte alltid utan delar ytan med flera andra. Alla aktiva bör se den minst några ggr iaf :)

Dessutom borde den vara geografiskt avgränsad så att de/ni som inte bor ens i närheten av Linköping faktiskt borde bli diskriminerade. Så är det någon som bor i Gällivare som får upp den upprepade ggr får denne (inte hen) gärna kontakta mig :).

Jubbe!
 
För SH är det såklart det som är viktigast. För annonsören är det kanske viktigare att pengarna genererar motsvarande inkomst, helt mer...

Varför målar du upp bilden av att för SH vore det endast pengar som är viktigast? Det var inte därför jag la upp denna tråd.
 
Varför målar du upp bilden av att för SH vore det endast pengar som är viktigast? Det var inte därför jag la upp denna tråd.

Nu går det ju iofs att tolka hans inlägg så, men det går ju också tolka det som att det för SH är viktigt att RR-events syns här? Nu är jag inget stort fan av att lägga ord i munnen på andra så jag ska låta herr Mozz tala för sig själv. :)
 
Varför målar du upp bilden av att för SH vore det endast pengar som är viktigast? Det var inte därför jag la upp denna tråd.

Hej Swedie!
Jag kanske uttryckte mig otydligt! Du uttryckte "ATT dom annonserar är det viktiga" och då tolkade jag det som att du menade att det viktigaste var att LMS annonserar på SH. Men ur LMS perspektiv är väl det viktigaste att det kommer folk? Och om DET sker, genom att annonsering på SH är lyckad, så är ju allt kalas! Och jag tror att SH är ett utmärkt forum för att nå RR-intresserade.

Jag är övertygad om att du la upp tråden för att ytterligare flagga för LMS-racet!:tummenupp Och sedan satt jag här och noterade ordvalet och kommenterade det och det kanske var fånigt! Sorry!
 
Last edited:
Kanonbra annons.. Synd att man behöver leta efter andra rr sm typ Karlsskoga på söndag. Det behövs mer publik på arrangemangen för att klubbarna skall ''orka'' med att arrangera i fortsätningen.
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top