Bra badställen i stockhom?

Ett stort plus i kanten för lillsjön är att det finns väldigt höga klippor man kan hoppa i från! :)

Hör höga är väldigt höga klippor i dina ögon då? Skulle gärna hitta något trevligt ställe att hoppa ifrån i Sthlmstrakten. Broar finns det gott om, men det är lite tråkigt.
 
Slussen - strax babord om Patricia. Ta med ABC-skyddsdräkt.
 
Det finns officiella nakenbad markerade för enbart kvinnor annars är en båt ett perfekt sätt att få vara ifred..

Känner ingen som har båt.... mer än möjligtvis roddbåt dårå...

Vinden o vattnet känner du väl mot huden även om du har bikiniunderdel på dig. Man är ju i stort sätt naken, man skyler ju i praktiken bara schnibban. Om du har lite förstor underdel så kommer du känna vattnet mot schnibban också, jag tycker det är obehagligt, tänk om det skulle simma in en ål!

Schnibban var fanimej ett nytt uttryck:D

Ja jag kan tänka mig bikiniunderdel men nuförtiden får man ju inte ens sola toppless på vanliga bad vilket jag jämt gjorde när jag var ung!:tungan

Hör höga är väldigt höga klippor i dina ögon då? Skulle gärna hitta något trevligt ställe att hoppa ifrån i Sthlmstrakten. Broar finns det gott om, men det är lite tråkigt.

Det flaxar så mkt. om :tuttar när man hoppar från höga klippor...
 
Last edited:
Det flaxar så mkt. om :tuttar när man hoppar från höga klippor...

Har tyvärr ingen personlig erfarenhet av fenomenet, men kan tänka mig att det blir så när de blivit slappa och hängiga. :näsblod

Däremot har jag hoppat nakenhopp från 20m, då var det andra delar som flaxade och som man fick "hålla" lite koll på vid landning. :D
 
Last edited:
*/ ?>
Nyheter
Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot De flesta nav...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

KTM firar 100 år av 6DAYS

KTM firar 100 år av 6DAYS® ...

Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Back
Top