Bränslepumpsproblem CBR 600f

Andreas N.

börjar bli hojsugen igen!!!! :D
Gick med
19 Apr 2005
Ort
Här i min villa... :P
Hoj
Cbr 600f -96 ...SÅLD till fördel för snöskoter...SMART DRAG!
Hallå alla!

OBS! då jag har provat sökfuntionen men dock inte kunnat hittat ett svar så vänder mig till er och hoppas på all hjälp ja kan... :Bugar

Efter vinterförvaring av hojen i ett kallgarage verkar den fått problem med bränsletillförseln...den var mycket svårstartad då den till en början inte ens tände, efter många, många försök börja den visa tecken på liv och efter en stund oxå klara av att gå för egen maskin och slutligen gå som sig bör...var ute och åkte några svängar och sedan började den bli allt mer hårdstartad...även fast den var varm. Då jag inte har meckat speciellt mycke hoj hitintills så bad ja meken på mitt närmsta service-ställe att kolla detta i samband med vår-servicen...och då byte han ut ett bränslestyrnings-relä och den verkade gå bra igen...men efter att ha vart ute några svängar utan problem (ca 20 mils körning) så vart hojen ståendes närmare två veckor. När ja sedan skulle ut och åka igen lät ja den stå och gå varm medans ja klädde mig, gränslade och skulle ge mig av.....inte!! :va :confused: då betedde den sig precis som den fick soppatorsk :4skrika :huvet :kulspruta Efter en stunds felsökning så knackade ja på soppapumpen medans jag körde starten...och vips så hoppade den igång och gick som en klocka :banana jihoo...fixade då sån här Injector Cleaning och hoppades på att detta kanske kunde lösa problemet...körde några mil och det verkade funka tills ja dagen efter åter skulle ut i solskenet...visst, den startar ok men det hörs att den inte får rätt mängd bränsle för då ja chokar så ökar den i varv, och vid snabba gassvar bluddrar den till...knackar ja på pumpen så rättar den till sig igen.

Vad tror ni? ska ja göra ett försök att tanka i lite K-sprit eller ännu bättre...Metanol för att se om problemet löser sig, med eventuell smuts, gammalt bränsle eller kondensvatten som ställer till det för pumpen?? Någon som vet om man kan demontera pumpen för att inspektera, eventuellt rengöra den eller kan det vara så att den är på väg att ge upp???

/Andreas
 
plocka ut pumpen och gör rent/blås rent.
Skrapa kontaktbleck och koola så att kontakt finnes.
Kolla även kontakter/kablar så att du inte har glapp

Funkar inte detta....ring en skrot o bestöll en ny.
 
Lyft bort locket på baksidan av pumpen (där in slangen sitter)
Där under sitter ett par brytarspettsar... Kolla hur de ser ut...

Lycka till!

/Lännström
 
Tackar och :Bugar för dessa förslag...man får hoppas att det räcker med att rengöra :gnissla meddelar hur det slutar... :tummenupp

/Andreas
 
Nyheter
Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Nya BMW S 1000 RR tar form

Redan i maj 2025 gav BMW me...

Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D

H-D presenterar nya Deadwoo...

Sommarauktion hos Antiqueweb

Svenska Antiqueweb avslutar...

HJC stärker kundrelationen

Pressrelease från HJC Helme...

Sportsterbygge i nästa nummer

I Allt om MC nummer 8 komme...

Dags för gräsgasa hos Hydet

Den 1 augusti kör Hydet MC ...

Back
Top