Bränslepump utanför tanken?, insprutsproblem, CBR1100XX

Andreas900

Sporthojsnörd
Gick med
6 Oct 2006
Ort
Trångsund
Hoj
CBR600F, CRF1000L
Jag håller på att transplantera en 1100-motor i en CBR900 (se http://www.sporthoj.com/garage/?Andreas900)
Men jag har fått lite problem med bränslepumpen.
På 1100:an sitter pumpen inne i tanken, menjag vill använda 900:ans (-92) orginaltank, dvs jag behöver ha en pump som är en separat enhet mellan tanken och injektorerna.
Vid ett kort test blev pumpen väldigt varm så jag misstänker att den ite blir långlivad utanför tanken.
Finns det andra pumpar (eftermarknad etc) som kan fungera?
Behövs någon tryckregulator? (finns det orginal?)
Tacksam för tips!!
 
du kan väl göra på 2 sätt, ta vilken pump som helst, typ saab 900 och montera en regulator så du får rätt tryck.
Eller så tar du en pump som är anpassad efter dom spec du behöver..

Om man letar lite så går det att hitta vädigt mycket från bilvärlden som har extern pump med typ det tycket du behöver.
börja och ta reda på vad org pumpen har för tryck, sen är det bara att börja leta.
det beöhver inte vara exakt samma tryck, bara det inte är lägre..
 
Tittar man i manualen ser det ut som det sitter en extern bränsletrycksregulator så sök reda på en högtryckspump som ger ca. 3,5bar och koppla in istället för pumpen som sitter i tanken.
 
Tackar för tips!
Lite efterforskningar gav också att det finns en tryckregulator integrerad i slutet på insprutningsröret.
Alltså, en pump som ger minst lika mkt tryck som orginalpumpen. Dvs vilken bil-pump som helst borde funka.
På andra forum pratar man mycket om en pump till Volvo 740 turbo som finns på Biltema (art 52-203) för 499 kr som är prisvärd & funkar bra.
In-line montage underlättar också livet som byggare!

Jag ska först testa med orginalpumpen och sedan med Biltema-pumpen.
(misstänker att orginalpumpen inte lever så länge med tanke på hur varm den blev vid ett kort test)
Lite skumt med tanke på att den sitter inne i soppatanken orginal?
Hur bra kan det vara med en het bränslepump inne i en tank som bara har lite bensin kvar på botten? (full med explosiva ångor...)
 
Nyheter
Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS

Wunderlich lanserar tre sky...

Finslipning av Ducati-crossarna till 2027

Pressrelease, Borgo Panigal...

Nytt i MotoGP till 2027

MotoGP inför nytt helgforma...

Fyra nya Triumph-modeller

En helt ny Bonneville T40, ...

Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seri...

Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Back
Top