Bränsle i rookie-klasserna?

  • Thread starter Thread starter sandstream
  • Start date Start date

sandstream

Guest
Finns det någon som helst anledning att köra en standardhoj på något annat än 95-oktanig pumpsoppa? Skulle man kunna få mer effekt med 98 oktan eller V-power?

Om jag förstått det hela rätt så får man ingen mer effekt med dessa bränslen men jag kanske har fått det hela om bakfoten?
 
Teoretiskt skulle du kunna få lite mer effekt med högre oktan eftersom du då kan komprimmera luft/bränsleblandningen mer än vid lägre oktan.

Praktiskt vetefan. Du får ju köra hojen på vilket kommersiellt tillgängligt bränsle som helst i Rookie-klassen så det är ju bara att tanka E85... ;)
 
spelar ingen roll billigaste soppan går att vinna på
 
Finns det någon som helst anledning att köra en standardhoj på något annat än 95-oktanig pumpsoppa? Skulle man kunna få mer effekt med 98 oktan eller V-power?
Om inte annat så kan det ju vara vettigt för miljön, för snart kommer väl motorsport straffbeskattas för att det är miljöfarligt :huvet Då kan det ju vara bra om sporten ligger ett steg före :tummenupp
 
De flesta hojarna är ju mappade att gå på 95 från fabrik så om du skulle tanka 98 eller V-pöwer så tror jag att inte blir någon speciell effekt ökning förutom placebo effekten. Men om man trimmar en hoj och mappar den för 98 eller v-pöwer så kan det blir en effektökning.
I vissa fall kan,t.o.m hojar gå sämre med högre oktanhalt än vad de skulle göra med 95. pga orginal mappningen.
/Fredrik
 
Jag har provat att tanka 98 och dra så mycket tyglarna höll men märkte inte ett dyft skillnad.

Lånar tråden...

Det intressanta vore att veta vad som händer om man tankar alkylatbensin? Nån teknisk guru som har koll om det ger nån väsentlig effektökning?
 
De flesta hojarna är ju mappade att gå på 95 från fabrik så om du skulle tanka 98 eller V-pöwer så tror jag att inte blir någon speciell effekt ökning förutom placebo effekten. Men om man trimmar en hoj och mappar den för 98 eller v-pöwer så kan det blir en effektökning.
I vissa fall kan,t.o.m hojar gå sämre med högre oktanhalt än vad de skulle göra med 95. pga orginal mappningen./Fredrik
Bra, då har jag fått mina aningar bekräftade :tummenupp
 
*/ ?>
Nyheter
Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Sista dagarna för ”Early Bird”, Gotland Ring Bike Week!

Boka senast lördag 31/1 för...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Back
Top