korvgubbe skrev:Äh vaddå:
- har man rent mjöl i påsen så....!- Jag har ingenting att dölja!
- bättre än att de där islamisterna får fritt spelrum!
- Äh, de som blir misstänkta och buggade lär ju ändå vara rätt skumma typer från början!?
- Se vad som händer i ett mångkulturellt samhälle!
Särskillt bra tycker jag följande är så vi slipper känna oss bakbundna:
"Innebörden i begreppet "utöva" skall förstås i en vidare mening än det straffrättsliga gärningsmannabegreppet. Detta innebär att personen inte behöver misstänkas vara en presum tiv gärningsman för att han eller hon ska
anses kunna komma att utöva brottsligheten. Det kan således vara tillräckligt med att personen rent objektivt kan komma att främja en framtida brottslighet."
![]()
Påminner starkt om Folksams Vd och Vägverkets Ingemar Skogös resonemang på ledarsidan i dagen DN:
Det klart utsagda kravet är att körkorts-
registret öppnas så att försäkringsbolagen får besked om vilka som fått sitt körkort indraget och sedan tillbaka. Skogö och Sundström anser att dessa förares premier ska tredubblas. (och vilka tjänar på det då???)
De vill automatikskicka uppgifter om bältesskolk och fortkörning, och har räknat på det också. Obältade åsamkar tre gånger högre kostnader i trafiken och den som ständigt kör 10 procent över fartgränsen ökar risken för en dödlig trafikolycka med 40–50 procent.
Mera samkörning för ett säkrare Sverige, säger Skogö och Sundström. Mera avlyssning och lagring av telekommunikation för säkerhets skull, säger justitieminister Thomas Bodström. Drabbar ju inte dem som har rent mjöl i påsen. Eller? Risken är att vi en dag kvävs i vår påse, vi har så mycket rent mjöl i den att det täpper andningsvägarna.
Ofattbart att vissa idioter har kommit så långt i näringslivet...

