Bmw R 1200 S

Nyteknik

Bannad
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Bördig från Pålsboda
Hoj
Skeppshult damcykel
Med risk att puffa för en gammal nyhet kommer här en bild på nya BMW R 1200 S. 418 pounds innebär att torrvikten ligger vid 200 kg. Inte illa. Det är klart att de flesta tycker den ser konstig ut, har fel motorkonfiguration och inte tillräckligt hög effekt för att bli tagen på allvar av kompisarna. Men jag tycker den är bra mycket mer läcker än vilken CBR eller GSX-R som helst.
 

Bifogat

  • vis_spt_r1200s_01.jpg
    vis_spt_r1200s_01.jpg
    26.3 KB · Visningar: 326
Får säga att jag nästan tycker bättre om den gamla designen speciellt replicalackeringen från BMW power cup (som för övrigt blivit sämre sen de införde radfyror).


En replicalackad 1200S med skrapade ventilkåpsskydd i kolfiber och välljudande ljudämpare i titan hade varit kul att äga bara för att förnedra gsxyw1000rrr åkare på bandagar.. :hihi
 
öhhh,snyggare än fireblade och gixxer,näe det är den verkligen inte tycker JAG,
men smaken är ju delad som tur är !!!
 
mojjsan skrev:
öhhh,snyggare än fireblade och gixxer,näe det är den verkligen inte tycker JAG,
men smaken är ju delad som tur är !!!

Skönhet ligger i betraktarens ögon
 
Boris JR skrev:
En replicalackad 1200S med skrapade ventilkåpsskydd i kolfiber och välljudande ljudämpare i titan hade varit kul att äga bara för att förnedra gsxyw1000rrr åkare på bandagar.. :hihi

Skrapade ventilkåpor är manligt. :tuttar

Det gjorde jag på min..
 
Ska bli grymt spännande att se vilken försäkringspremie IF, som har samarbete med BMW Sverige, kommer att sätta på den här maskinen.
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top