Bmw förlängd garanti

snutten_00

Ny medlem
Gick med
18 Jul 2010
Ort
Stockholm
Hoj
S1000RR
Jag har köpt mc i Tyskland med förläng mc garanti.
Mc är inte registrerat i Sverige än
Mc är 2016/10de månad vilken borde va 2år garanti från Bmw + förlängd garanti som ägaren köpte 2år framåt (2017/06/02 påskrivet hos Bmw Bremen MC)

Gäller förlängd mc garanti från Bmw Tyskland i Bmw Sverige ?
 
Svar från Bmw Sverige

Hello Adde

Thank you for your mail.
BMW Motorcycles has a 24 months factory warranty.
All local warranty programs and rules you need to check together with provider of the extended warranty.

Best regards
BMW Motorrad
 
Sannolikt inte. Förlängd garanti brukar vara en försäkring man köper fristående från tillverkaren. Vad står det i villkoren?
 
Står på tyska. Ska försöka ta bild och lägga upp här.

BMW är ju, enligt uppgift, tillverkade i Thailand numera så tyska känns, för mig, som ett hyfsat förståligt språk! Att ta hojen till Tyskland för garantiärenden kan vara trevligt men till Thailand skulle jag tycka vore jobbigt! :D
 
Är det Bmw’s org garanti eller något privat som Solid/Svenskbilgaranti i Sverige?!
Skönt att veta om man måste serva på auktoriserad eller om man ska lämna den på Bactor.
 
Sannolikt inte. Förlängd garanti brukar vara en försäkring man köper fristående från tillverkaren. Vad står det i villkoren?

På MC har jag ingen erfarenhet av denna typ av garanti, däremot på bil, den bilen köptes i Munchen med europagaranti, funkade perfekt när ebern la av efter 3 månader, inga konstigheter, skickade fakturan från verkstaden i Sverige och dom tog den rakt av.
 
Jag kan bidra med något. Här är tilläggsförsäkringens utställares hemsida:

http://www.cargarantie.com/en/partner/expertise/bikegarantie-by-cargarantie/
(Riktad mot ÅF-ledet)

Maila dem dina uppgifter och ta reda på vad som gäller.



Sedan kan jag vara tyken också.
Varför köper man hoj i Tyskland utan att kunna språket eller se till att man får allt förklarat för sig?
Detta är frågor som säljaren av hojen A: skulle ha förklarat för dig, och B: skall kunna svara på när du frågar.

Bättre att gå till källan och få vettiga besked - skriftligt, än en massa svammel från oss som antar en massa. ...eller är otrevliga, som jag,
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top