Blurrande motor

Trasig!

stolpskott
Gick med
1 Apr 2007
Ort
Kalmar
Hoj
2012 Kawasaki ZX6R
Tog ut cykeln idag och skulle köra en liten runda, tog en tur genom stan sen efter en stund började motorn gå lite lustigt. Började gå ojämnt och verkade inte vilja tända riktigt.
Kom att tänka på att igår, precis innan jag ställde in cykeln så var jag och tankade. Då hade det samlats en del vatten i inne under tanklocket, efter en avspolning. Jag tror att det kan ha runnit ner lite i tanken.
Kollade lite på det sen idag och dräneringshålet verkade vara heltäppt.
Kan det vara vattnet som möjligtvis kom i tanken som orsakat detta? Eller är det något tändstift eller annat skit som ligger bakom? Vad tror ni?
 
Har du fått vatten i tanken så är det högst sannolikt boven! Dränera fuggarna två ggr så borde du ha fått ut allt. Har du insprut så blir det ju knepigare eftersom det spolar runt soppar mer. Nån annan kanske har något bra tips i det fallet? :va
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top