Blinkers som jävlas

Schtenne

Ny medlem
Gick med
14 Dec 2009
Ort
Luleå
Hoj
KTM 380sx'01, Honda CR500R'91
Jo, det är såhär... jag slängde dit LV-kittet på crossen för att fara ut en sväng. Kollade att allt funkade innan jag stack iväg.

Men sedan efter ett tag så märkte jag att blinkerserna inte fungerade som dom skulle... :huvet

När jag blinkar till vänster:

Vänster fram: Blinkar inte alls
Vänster bak: Hälften av dioderna lyser med fast sken

När jag blinkar till höger:

Höger fram, höger bak samt vänster bak blinkar med rätt hastighet.

Jag har diodblinkers på 0,9W/st (jämför med original som tar 10W/st). Jag blev därmed tvungen att koppla in ett motstånd på vardera sidan för att dom inte skulle lysa helt.

Så här är det kopplat (s.56)

Som man kan utläsa ur kopplingsschemat är vänster och höger blink två helt åtskillda "kretsar". Hur i H-E kan då båda bakblinkers blinka när man blinkar till höger ??? :huvet

Eftersom vänster fram inte blinkar alls så misstänker jag att den inte får kontakt/har pajat. Men halva vänster bak lyser vilket tyder på att blinkrelät går för tungt. Men bara 0,9W (motståndet drar ca 18W i jämförelse) har "försvunnit" från kretsen vilket har gjort att den lilla förändringen i totalmotståndet är försumbar och därför inte borde påverka reläets funktion (i klarspråk: vänster bak borde blinka precis som tidigare) :va.
Det skulle även kunna betyda att vänster motstånd har sagt upp sig då jag inte hittar multimeter och därför inte kan göra någon mätning.

Jag skulle uppskatta om ni kunde dela med er av egna erfarenheter och lösningar angående detta. Har jag förklarat för dåligt så säg till så försöker jag göra det bättre :tummenupp
 
Nyheter
Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Back
Top