Blinkers fel?

Zotrix

Medlem
Gick med
3 Sep 2012
Ort
Mönsterås
Hoj
Honda 929rr Fireblade
Hej!

Jag har en honda fireblade 1000rr 2008 och har problem med mina blinkers.

Jag köpte ett led-relä och kopplade in, men när jag ska blinka åt vänster eller höger händer ingenting (varken blinkers eller instrument panelen blinkar).

Men testar jag istället att trycka på varningsblinkers så blinkar samtliga blinkers i rätt takt, det blinkar även åt båda håll i instrumentpanelen. Tar jag bort led-reläet och sen trycker på varningsblinkers så händer absolut ingenting, så reläet verkar ju fungera fint?

Någon som har en liten fundering vad som kan vara fel när jag nu beskrivit symptomen?

Väldigt tacksam för svar!
 
Har du fyllt på blinkersoljan? Har du köpt rätt sorts LED-relä som fungerar likadant som originalet? Vilket blinkersrelä har du köpt?
 
Jag har led-blinkers så jag är inte i behov av blinkersolja. Jag köpte ett modellanpassat led relä på ebay och det verkar ju fungera korrekt när jag testar varningsblinkers.

Så min tanke är att det är för liten last med endast två blinkers och därför ger det inget ljus eller så är det något som inte stämmer i blinkers knappen på styret.
 
Det finns två modeller av 1000rr 2008. En UK/EU och en US. US-modellen saknar "Hazard" omkopplaren. Det enda den (för UK/EU) gör är att koppla ihop de tre kablarna "Orange", "GRay" och "LightBlue". Funkar Hazard på din hoj är antingen reläet trasigt (designmässigt) eller blinkersknappen trasig - eller något mellan blinkersrelä och blinkersknappen. Vad händer om du stoppar tillbaks original blinkersrelä och original blinkerslampor?
 
Nyheter
Stora Motorcykelkatalogen 2026

Nu har vi öppnat förbeställ...

Nya Panigale V4 R: Ducatis nya högfartsvapen

Nya Panigale V4 R har senas...

Vilken otrolig comeback!

Spanjoren Marc Marquez full...

Indian slår rekord på Bonneville Salt Flats

Ända sedan INDIAN MOTORCYCL...

Nya Ducati Panigale V4 R

Ducati har nu lanserat nya ...

Eldrivna Honda WN7

Honda WN7 Honda har pres...

Stark Varg EX, en smygande ninja!

Nu har jag och Varg EX hunn...

BMW presenterar Vision CE

I samband med IAA Mobility ...

Honda lanserar elmotorcykeln WN7

Honda har presenterat eldri...

Nicky Hayden-specialversion – såld för 2,5 miljoner

En exklusiv motorcykel med ...

Back
Top