Blandskruv & tomgång?

Monster

Ny medlem
Gick med
8 Mar 2003
Ort
Sthlm/Nacka
Hoj
Ducati monster bucci 944 termis helsystem och keihin fcr 41:or andra tändboxar osv..! Samt en fullkittad aprilia sr180cc malossi motor med jolly moto trimkrök och lite annat godis!
Håller på at fnula lite med tomgången på min tvåtaktare!
Hur ställer jag in en bra tomgång, justerar jag blandskruven först och sen tomgång skruven eller hur ska jag göra!
Kan man styra ngt annat än tomgången med bland skruven?
jag har fått en ganska bra tomgång nu men då e den snål på blandskruven och ganska rikt tilltagen på tomgångs skruven!

Snälla svara snabbt.....

Tack
 
Rika-på och justera tomgången med tomgångsskruven. Inte bra o köra för magert. Att tomgången ändras av blandskruven är bara en sidoeffekt. Använd tomgångsskruven för tomgångsinställning.

Men bästa är att kolla i manualen.
 
Jag antar att du med blandskruv menar luftskruv, den justerar bränsleblandningen med på tomgång och upp till lite gaspådrag, börja med att skruva dom i bott i sen ut ca 2 - 2.5 varv.(Lite olika på olika motorcyklar, men det brukar vara ett bra startvärde.)
Gör justeringen med varm motor, ställ tomgången på det varv den bör vara och prova lite olika inställningar på luftskruven.
 
Nyheter
Aprilia skriver historia

Fyra Aprilia i topp fyra. S...

Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS

Wunderlich lanserar tre sky...

Finslipning av Ducati-crossarna till 2027

Pressrelease, Borgo Panigal...

Nytt i MotoGP till 2027

MotoGP inför nytt helgforma...

Fyra nya Triumph-modeller

En helt ny Bonneville T40, ...

Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seri...

Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Back
Top