Val av oljor är mycket personligt tyckande - jag brukar köra med ganska dyra oljor - tycker inte det spelar någon roll med några kronor mer eller mindre en gång om året. Men du kan mycket väl köpa en Biltema-olja, huvudsaken är att den uppfyller kvalitetsklass (ex. API SG som är en vanlig och högkvalitativ olja) samt JASO-kravet om den har våtkoppling.
Viskositetsvärdet är mindre känsligt om man inte kör extremt varmt eller extremt kallt - många motortillverkare anger olika viskositetsvärde beroende på under vilka förhållanden motorn skall användas - den här texten snodde jag
Det första talet som avslutas med ”W” (som betyder Winter) står för hur oljan flyter i kallt tillstånd, till exempel vid en kallstart. Det andra talet anger hur oljan flyter vid normal arbetstemperatur i motorn.
Ju lägre tal – desto bättre flyter oljan, så en 5W-30 flyter lättar än en 10W-30 vid kallstart, och en 10W-30 flyter lättare än en 10W-40 när arbetstemperaturen är uppnådd. Det här är viktigt att ta hänsyn till då oljan tjocknar när den blir kall och blir tunnare när den värms upp. Tunna lågviskösa oljor flyter lättare för att snabbt komma till alla motordelar vid kallstarter. Tjocka, högviskösa oljor är oftast bättre på att behålla oljefilmens styrka, för att skydda motorer vid höga temperaturer.
Så om du kör i normala förhållanden och inte smiskar motorn med hårdkörning (knappast på en Shadow) så funkar 10w-30 o 10w-40