Med anledning av de många frågorna ang. pulverlack så har jag snott
detta från Classic Suzuki.
Saxat:
Jag har erfarenhet av pulverlackering, har varit operatör på pulversprutningsanläggning i flertalet år.
Den erfarenheten som jag fått av de blandningar som finns att få tag i pulverform är att oavsett om det varierar i polyester och epoxi-blandning, så håller ytskiktet dåligt i det solljus som vi har i de här breddgraderna, det vill gärna spricka (uttorkning) och falla av. Sedan hänger det mycket på temperaturkurvan i materialet när det går igenom härdugnen.
Fördelarna med pulverlack är att den ger mycket bra täckning, ytan blir hård och ger mjuka former och övergångar i skarvar. Och bara materialet är helt fritt från gammal färg, fett, damm osv så blir det kanonbra!
Det man kan göra för att minska korrisionsrisken är att grunda ytan med kallgalv på sprayburk, sedan köra materialet igenom ugnen utan att pulverlacka, detta för att allt lösningsmedel skall dunsta ur sprayfärgen och inte orsaka att pulverlacken blir knottrig och porig. Sedan kan man köra pulverlacken över kallgalven.