Bits/skruvmejsel till förgasare?

Chronic

Gudomlig sporthojare
Gick med
27 Jun 2003
Ort
S T H L M
Hoj
Sålt alla....
Som så många gånger tidigare står jag och kämpar med de små smörmjuka skruvarna på en förgasare, de skruvarna som fäster förgasarkoppen med huset.

Årsmodell eller märke kvittar, de sitter ofta fast och är som sagt rätt mjuka i godset.

Så, vilken typ av bits/mejsel är det tänkt att man ska använda för maximalt grepp?
 
Jag köpte ett kit till min Mikuni från "Braigasen".
Det jag hade missat är att Japanerna har JIS-standard på en del skruv..
.
 
Det är ju inte philips utan japanska skruvskallar enl JIS standard.
 
Hej, tack för svaren. Synd att man lär sig något nytt först EFTER man mördat dessa skruvar sedan moppeåldern:gnissla

https://www.sporthoj.com/forum/showthread.php?277330-Var-kan-man-hitta-JIS-spec-skruvmejslar-bits

Frågan har ju varit upp tidigare, men de verkar vara svåra att köpa över disk i Stockholm...

Jag fick grepp om en skruvskalle med en lite och stark polygrip, med resultatet att skruvskallen gick av:gnissla

FAN dessa ska ju ligga i ultraljudstvätten nu, inte krångla såhär.

Var kan jag köpa en JIS egentligen? Fast det kanske kvittar om varenda skruv är fast ärgad på detta vis..
 
Brukar vara lurigt över disk, du råkar inte ha en original verktygssats till någon hoj där en JIS-mejsel följer med? Annars kan man alltid ta fram filen =)
 
Last edited:
Tydligen har Dustinhome.se JIS mejslar. Och där jobbar en kompis, ska se om han får med sig en sats redan idag:)

Brute Force: Jag fick bilder här ovan, ska kolla och jämföra.


AHHHHRRRGG, de har utgått ur sortimentet:gnissla:gnissla:gnissla
 
Jag med. Bild för att retas ännu mer.
IMG_0853.JPG

Slagskruvmejsel funkar bra på M6. På M4 kan huggmejsel eller en bra skruvmejsel funka att knacka upp skruvarna. Tång om man kommer åt. Tråkigt att dra av en så liten skruv. Kommer du åt om du lossar de andra tre och tar bort flottörhuset?
 
Fick loss alla skruvarna med en bra liten polygrip. Den avbrutna ligger och gottar sig i WD40 ett tag till.
 
Värm huset med varmluftspistol huset är av lättmetall legering och vidgar sig mycket mer än skruven o då släpper den lätt.
 
Är det mässingskruv original för att förhindra korrosion, eller är Japanerna bara onda och straffar oss för att vi tvingade på dem det metriska systemet, men ratade JIS?
 
Är det mässingskruv original för att förhindra korrosion, eller är Japanerna bara onda och straffar oss för att vi tvingade på dem det metriska systemet, men ratade JIS?

Det är väl som vanligt att japanska ingenjörer utvecklade den absolut mest perfekta skruvstandarden som existerar och vi ignoranta européer fattade inte bättre utan behöll vår skitstandard.
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top