Billigare wildcard till Pro Superbike

Jag kan bara inflika med min egen upplevelse men, enda gången man, i Sverige, får se riktigt proffsiga RR-team/hojar, mm. Är när man besöker STCC-racen.

Det känns som om proffsigheten från bilteamen smittar av sej på hojfolket.

Missförstå mej inte nu, jag är en riktig rookiegubbe själv. Jag gillar allt som har med Mc-racing på asfalt att göra. Fullagade/silvertejpade kåpor eller proffslackade dito, gör det samma för mej men jag tror nog att om sporten ska bli större så ska det nog hållas på en proffsnivå.

Jag tror ärligt talat inte att en egen serie skulle dra en enda till betalande publik.

Det kan hända att Gustav O har rätt om att det skulle vara bättre i längden men jag kan faktiskt i nuläget inte se hur.

Ska sporten bli större (Vill vi det?) Så måste folk i allmänhet veta vilka som kör (publicitet)

Kontakta ett tvbolag som gör en dokusåpa om livet i depån med T.ex Peter Lindèn + nån mer som expertkommentator.

Det måste åxå handla om pengar.
INGEN, skulle veta vem Tiger Woods var, om inte skillnaden mellan att få i den lilla bollen i det lilla hålet, eller inte, var 12 miljoner (typ)


Man kan ta ett gäng gubbar som slår ut varann o till slut vinner en en halv miljon. Låt folk satsa pengar på skiten.
Eller så kan man välja ut några lovande/kommande förare som man följer under en period o se deras utveckling o umbäranden.
Då får vi in en massa folk som inte vet ett skit om mc (Paris Hilton) men sporten blir större.
(Vet inte vilket som är bäst.)

Då kommer det in pengar. företag vill satsa. Proffsigheten kommer av sej själv när företagen vill se sina loggor på snygga hojar.

Ja, ni hör ju själva vilken utopi.........men drömma kan man ju alltid.
 
Jag tror att det initialt skulle bli sämre men att det i längden skulle ge en tydligare och starkare produkt som skulle gåp att marknadsföra på sina egna premisser. Nu är vi kusinen från landet även i STCC-cirkusen.


Varför var det inte bättre före 2001? Då hade SM varit på egna ben sedan starten?
 
Nyheter
GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Back
Top