Billig soppa (lista från Aftonbladet)

Smedis skrev:
Det är bara att åka till den lokala macken.... :yoparty

Hmmm vad svarar man på en sån??? Kräk :fatta! hehe ja något skumt e det ju att det kan skilja så s.tans mycket på soppa priserna


//Jocke
 
Mr_SoaP skrev:
Hmmm vad svarar man på en sån??? Kräk :fatta! hehe ja något skumt e det ju att det kan skilja så s.tans mycket på soppa priserna


//Jocke

Vänta nu...skall vi bli upprörda på att det skiljer sig för
mycket på soppapriserna nu??

Edit; o my god, it got to me... särskrivning!
 
Last edited:
t-rex skrev:
Vänta nu...skall vi bli upprörda på att det skiljer sig för
mycket på soppa priserna nu??

Men lite underligt är det ju att en mack kan ligga mer än 2 kronor under majoriteten av Sveriges bensinstationer? Direktimporterar de måhända rysk fulbensin?
 
ändå ta efter de som smugglar finns diesel och börja smuggla bensin istället. Om vi går ihop några stycken och köper ett fartyg som vi kör till typ brasilien eller nå och tankar sen far vi hem igen.

Måste bara ha kapital!! :D
 
Smedis skrev:
Det är bara att åka till den lokala macken.... :yoparty

Exakt, man behöver inte alls åka så långt.
Det sjuka är ju att det har snart varit bensinkrig i 2 år, så man har förmodligen sparat nån spänn... :D
 
ja man sparar rejält med penning, tankade husbilen påväg hem från motardrejset i Gävle...ca 110kr billigare på en full tank :)
 
Hmmm... det är inte så att Jet har vatten i bensinen då??
Sist jag tankade på Jet...gick bilen kasst både på tomgång och vid riktiga urvarvningar... så ngt skummt är det :fakta sen om detta bara är lokalt vet juh inte jag.

...eller så är min bil bara kräsen...vad vet jag. Har aldrig råkat ut för det igen efter det att jag slutade tanka på Jet.

/KaliZ
 
KaliZ skrev:
Hmmm... det är inte så att Jet har vatten i bensinen då??


/KaliZ

För mig får de gärna ha det. Jag tankar alltid på Statoil och Jet gör ju att de sänker priset också. :)
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top