Bilfråga, tuta fiat Punto..?

sportis

Lev ungt, kör lugnt :)
Gick med
19 Apr 2004
Ort
Buying
Hoj
Honda cb 650 c 1981:a
Hej, har en bilfråga, gällande tutan på en Punto 75 1999..jag fullkommligt suger vad det gäller elektronik...började med att tutan var lite "glapp" för att tuta ibland och ibland inte..Plockade isär vid "tut"-kapparna, och blecken man trycker in var lite äriga, jag smorde in dem lite med 5-56, och tutan fann sig igen:tummenupp För att fungera ett tag, för att sluta igen, gjorde om proceduren, men har ingen tuta alls nu igen..Misstänker jordfel? Har plockat rent vid och kollat kontakter vid rattstången etc.

Någon som sitter inne på rakfråga, vad som kan vara fel? VET att tutan fungerar så den är utesluten(och den lilla jäveln hittar man när man tar bort framhjulet, under en lucka sittande uppe i skärmen, tack för det televerket el fiat....)Tacksam för "spån och förslag":tummenupp då jag även skall besiktiga på tisdag:brinnerup så jäktar det lite..
 
Last edited:
Årsmodell ?
Om det är en gammal sillhink,brukar det va glapp i det lilla kolet i ratten.
Bergis på att tutan är hel?
Ström fram till den när du tutar?
 
Årsmodell ?
Om det är en gammal sillhink,brukar det va glapp i det lilla kolet i ratten.
Bergis på att tutan är hel?
Ström fram till den när du tutar?

Något med ström och kontokt/jord är jag helt övertygad om, kan vara glapp som du säger, har plockat bort och kollat över kablarna så gått det går.. Är en 99:a, sitter 1 tutknapp på var sida om airbagen. Något kol har jag inte sett? Tutan har tutat friskt senaste idag, men gav upp sen..Kan ju vara säkringen som gått när man "fipplat" på...Har även köpt en lös tuta så man i värsta fall får fästa någon stans och dra in till en separat tut knapp..
 
Ok,men för att se kolet måste du ta bort både airbag och ratt.
Det vanligaste felet är att tutan ger upp,knacka på den och kolla om den vaknar,om den får både kräm och jord,vill säga.
 
Kolla som sagt om du har ström fram till tutan när tutan aktiveras. Har du det så är det tutan som är kass. Har du inte det så får du börja leta bakåt i systemet som redan konstaterats av ovanstående.
 
Har du kollat med återförsäljaren? Jag trodde det var livstidsgaranti på signalhornet på italienska bilar.
 
Har du kollat med återförsäljaren? Jag trodde det var livstidsgaranti på signalhornet på italienska bilar.

Ja en sån viktig komponent i en italiensk bil, den måste ha ärgat ihop här uppe i civilisationen...
 
Man kan iaf inte påstå annat än att Italienare har humor. I Fiat sena 80-tals modell/er hade de två färger på sina kablar i elnäten. Lycka Till med att felsöka kablar där.

"Vilken gick denna till? Den är vit...precis som de andra tio som finns här" :näsblod
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top