Beter sej knepigt...

God_Of_Aprilia

Bakhjuls åka eller inte åka alls
Gick med
23 Aug 2004
Ort
Östervåla
Hoj
Suzuki RM125 98 - KTM 200 EXC 00(såld) - Aprilia AF1 Sport 90(stulen)
Tjenare, jag igen.

Jag börjar tröttna på 2-takt totalt. Nu har skrotet börjat bete sej knepigt och jag undrar om ni kan hjälpa men lista ut vad felet kan vara. Man gör ju inget annat än att skruva :S

Aja, när man kör helt vanligt på motor väg eller var som helst o ligger o puttrar i 120 t.ex. så tappar den varv. Den blöddrar på 8k, den blöddrar på 6,5k, den blöddrar på 5k, den dör. Väntar någon minut o den startar lika fint igen. spelar ingen roll vilken hastighet man håller. höll 60 i samhället drog in koppling för att svänga, släppte gasen och den dog. Väntar någon minut startar och åker iväg igen. Det händer helt random alltså, kan köra i 10 minuter eller i 40, det är olika men dör lik förbannat ändå, och det är ganska irriterande på en motorväg kan jag tala om.

har kollat igenom det mesta och undrar vad fan det kan vara för fel. Märkte idag när jag provade ändå att den varvade lättare. kunde varva ur motorn lättare nu än när den inte blöddrade. Men så vill jag inte ha det. Tyder på att nåt inte är som jag ville att det skulle va.

//Jocke
 
Nyheter
Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top