Beslut ska tas om Viking Motor Park!

Deras "problem" är väl kanske att dom inte är motorintresserade?

Hur många kåkar rör det sig om? Bara å köpa ut dom och hyra ut/sälja dyrt, när banan är klar kommer dom ju vara värda hur mycket som helst till rätt köpare :-)
 
Det går framåt:tummenupp saxat ur UNT:

Publicerad: 2008-05-12 12:25

Företag går i borgen för motorbaneavtal
KG Knutsson AB har gått i borgen för det exploateringsavtal som Aros Racetrack Development vill ingå med Enköpings kommun. Avtalet gäller kostnader för väg- och vägkorsningsbygge vid riksväg 55 då den planerade motorbanan vid Bårskärsskogen anläggs.

Riksvägen hör till Vägverkets ansvarsområde, men Vägverket vill inte sluta exploateringsavtal direkt med företag. I stället kräver man att Enköpings kommun sluter exploateringsavtalet med företaget, och Vägverket ingår avtal med kommunen. Därmed blir kommunen betalningsskyldig till Vägverket om företaget inte kan betala kostnaden för att en ny korsning på riksvägen med anslutning till motorbaneområdet byggts.

Den summa exploateringsavtalet gäller är 2,5 miljoner kronor.
Kommunen har, som UNT tidigare skrivit, krävt att Aros Racetrack Development visar en bankgaranti eller motsvarande innan man skriver på exploateringsavtalet med bolaget. Bankgarantin skulle vara kommunen tillhanda senast tre dagar före fullmäktigesammanträdet då såväl exploateringsavtalet som förslaget till detaljplan för motorbanan tas upp till beslut.

Fullmäktige sammanträder på tisdagen. I fredags diariefördes det dokument som intygar att KG Knutsson AB går i borgen för Aros Racetrack Development vad gäller exploateringsavtalet.

- Ett borgensåtagande är bättre för oss eftersom vi slipper att betala ränta för en bankgaranti. Det är bättre och säkrare för kommunen också, enligt svenska domstolar öppnar bankgarantier för kryphål som gör att åtagandena kanske ändå inte fullföljs som det var meningen, sade Bo Fallbrink, en av delägarna i Aros Racetrack Development, på måndagen.

Enligt Bo Fallbrink har han och Håkan Knutsson, vd för KG Knutsson AB, tidigare träffats i samband med att motorbaneprojektet presenterats, men känner inte varandra närmare.
UNT har sökt Håkan Knutsson för en kommentar men inte kunnat nå honom.



Lotta Lille
 
Nyheter
Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Custom Bike Show den 6e juni.

När Twin Club MC i Norrtälj...

Tidigare SMC-profil tar över som ordförande i Svemo

Mötets ordförande Anna Iwar...

The Distinguished Gentlemans’s Ride 

Den 17 maj är det åter dags...

Stor invigning på Sulas MC

Efter att Sulas MC bestämde...

Nyheter från Wunderlich

Wunderlich är ett företag i...

Stark Future tredubblar omsättningen

Barcelona, Spanien – april ...

Back
Top