Bensin 95 eller 98 (HJÄLP)

Skillnaden mellan 95 och 98 är som bekant att 98 oktan har högre resistans mot knackning.
tidskriften snowrider provade för ett par år sedan att bromsa en Lynx 440 på 98oktan samt nån högoktanig supersoppa :)
Resultatet var att effekten i motorn skönk med ett par hk när den kördes på "Racersoppan". Kompressionen var helt enkelt för låg med standardtopp.
Är helt övertygad om att du tryggt kan köra vidare på 95 oktan.
 
app app, är det specat minst 98 så är det dom gäller... visst är det troligt att bilen klarar av det om det är en orginal, modern bil men en turbobil kan spika ganska bra om man tankar för lågt oktan så en liten chansning är det nog allt... Iaf om man ska ligga och pressa längre sträckor..

Har mycket svårt att tro att alla garantier fortfarande gäller dock lär det ju va svårt att bevisa..

Visst bör man köra med 98 men det är inga problem med att köra 95. Hade själv en bil som ska köras på 98 men enligt tillverkaren går det att köra 95 utan problem och alla garantier gäller! Vi pratar inte om 91 oktan från öststaterna.

Kan man köra en Porsche 911 Turbo på 95 (det fanns ingen 98 på den macken när jag skulle tanka) utan att det spikar kan man nog köra en Mazda MPS på 95.
 
*/ ?>
Nyheter
KTM uppdaterar sin elhoj

Pressrelease från KTM: ...

Verksamheten säkrad på Gotland Ring!

Det har varit många turer k...

Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Back
Top