Belgrad- Vad får man inte missa?

Slowroller

Skrämmer små barn
Gick med
9 Jun 2009
Ort
Helsingborg
Hoj
Näe
Jag och två av mina kollegor ska ta en tripp till Belgrad för att dels spela golf, och dels komma ifrån Sverige ett tag. Vi kommer att tillbringa 4 dagar där. Vad ska man inte missa? Obs!! Vi är alla i åldern 39+ så rejv går fetbort. :banana
 
Vad är ni intresserade av?
 
Eftersom ni inte har alldeles för många dagar så kan ni ta det som är snabbast och närmast! Nu vet jag ej var ni ska bo men jag kan ta lite allmänt!

Mat - Gå till en gata som heter "Skadarlija", där kommer ni att hitta en del restauranger som är värda ett besök, gatan är mitt inne i stan, bara fråga om ni inte hittar! Kött är riktigt gott och sallader är smakrika! Frukost kan ni äta i en av många bagerier över hela staden, garanterat godare än hotell frukosten!!

Historia - Besök "Kalemegdan" där ni kan se en hel del från flera epoker! Finns en hel del från ottomanska riket, första och andra världskriget!

Sprit - Den är billig i affärer, ska ni köpa med hem köp i den lokala affären och inte på flygplatsen, samma gäller om någon av er röker! Ska ni dricka på pubarna så finns det en hel del mitt i stan, är det varmt så finns det uteserveringar över allt! Prova den lokala ölen, Jelen pivo, den är helt ok!
 
"Serber är bra folk, dom äter gris och dricker sprit" sa en FN-soldat som var nere en runda :D
 
Nyheter
Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

Back
Top