Behövs klarlack?

  • Thread starter Thread starter sandstream
  • Start date Start date

sandstream

Guest
Har lackat mina kraschkåpor och undrar nu om ett lager med klarlack gör så stor skillnad och isf vad?
 
sandstream skrev:
Har lackat mina kraschkåpor och undrar nu om ett lager med klarlack gör så stor skillnad och isf vad?

Det gör väl lacken tåligare mot repor och stenskott och sådant!
mao kan vara bra om man vill behålla ett snyggare utseende på kåporna!
Utan klarlack lossar lacken ganska lätt(har gjort det för mig iaf)
 
vad jag förstår så har du använt burkafärg?klarlacken skyddar "lacken",lättare att hålla lystern uppe med vax prudukter.& den får "lacken" till att få den rätta nyansen.men det kanske spelar noll roll för dig,om du nu inte bättrat dom..
 
Jo, det stämmer att jag målat dem med sprayburk.
Problemet är att när jag la på klarlacken så krackelerade färgen och ville lossna från kåpan, inte överallt utan på ställen där lacken antagligen inte hunnit torka ordentligt.
Vill ju att det ska se snyggt ut även om det är kraschkåpor så jag får väl vänta några dagar och prova igen :(
 
Klarlack skydder som de andra skrev, samt att det behövs om du inte vill att färgen skall försvinna så fort du råkar spilla lite bensin på den...gör det ordentligt och på med klarlack! :tummenupp

Bildbevis på resultatet är ett måste!
 
Första varvet med klarlack ska läggas på i ett tunt skikt och låt torka innan nästa sprayas på.Lägger man för mycket första varvet kan underliggande färg krackelera.
 
zx skrev:
Första varvet med klarlack ska läggas på i ett tunt skikt och låt torka innan nästa sprayas på.Lägger man för mycket första varvet kan underliggande färg krackelera.
Tack för tipset! :tummenupp
Då vet jag hur jag ska göra imorrn!
 
Hagmans 2-skikts arcryl klarlack på burk brukar ge fin yta och tåligt mot soppa.
Tänk på att den skall läggas våt i våt har jag för mig :va ,läs på burken.
 
klarlack

Tjena!
Du skall lägga på klarlacken INNAN den riktiga färgen har hunnit torka ordentligt!
PS. Klarlack används vanligtvis på metallic

Mvh Gustav
 
Nyheter
Buell 1190 Super Cruiser rullar av linan

Screenshot När Buell för...

Nytt världsrekord:”highchair wheelie” i 204 km/h

Den brittiske stuntföraren ...

Stora Motorcykelkatalogen 2026

Nu har vi öppnat förbeställ...

Nya Panigale V4 R: Ducatis nya högfartsvapen

Nya Panigale V4 R har senas...

Vilken otrolig comeback!

Spanjoren Marc Marquez full...

Indian slår rekord på Bonneville Salt Flats

Ända sedan INDIAN MOTORCYCL...

Nya Ducati Panigale V4 R

Ducati har nu lanserat nya ...

Eldrivna Honda WN7

Honda WN7 Honda har pres...

Stark Varg EX, en smygande ninja!

Nu har jag och Varg EX hunn...

BMW presenterar Vision CE

I samband med IAA Mobility ...

Back
Top