Funderar på att montera en framfälg från en nyare GSX-R på min stånkaräser. Behöver dock veta bredden på navet, alltså mellan skivornas anliggningsyta. Finns det nån som har en fälg att måtta på vore jag mkt tacksam!
/660
/660
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Jag har en 600'a -05 om det duger.. Visserligen sitter ju fälgen monterad med skivor o allt, men borde ju gå att mäta mellan skivorna (så nära centrum man kommer med skjutmåttet)..660 skrev:2572281Funderar på att montera en framfälg från en nyare GSX-R på min stånkaräser. Behöver dock veta bredden på navet, alltså mellan skivornas anliggningsyta. Finns det nån som har en fälg att måtta på vore jag mkt tacksam!
/660
scud skrev:2572743Jag har en 600'a -05 om det duger.. Visserligen sitter ju fälgen monterad med skivor o allt, men borde ju gå att mäta mellan skivorna (så nära centrum man kommer med skjutmåttet)..
scud skrev:2575712Mäter som sagt imorrn kväll eller måndag (troligtvis måndag)..
Får se vad jag kommer åt att mäta, allt sitter som sagt monterat på hojjen..
ozeo, du lär ha en duktigt stor svarv om du får upp hela fälgen i den? Vet inte vad min (fars såklart) svarv tar som mest, men typ 30-35cm i diameter chansar jag på..
Klart det finns, men det är nog vanligare med lite mindre prylar..ozeo skrev:2576297men såna svarvar måste ju existera?
Nu har jag måttat. 125mm mellan skivorna (inner till inner). Mätte dock med tumstock så noggrannheten är ju +-1mm ..660 skrev:2573789Det duger utmärkt! Mät gärna diametern på "centrumhålet" i skivan oxå.
Stort tack
/660
scud skrev:2577637Klart det finns, men det är nog vanligare med lite mindre prylar..
Nu har jag måttat. 125mm mellan skivorna (inner till inner). Mätte dock med tumstock så noggrannheten är ju +-1mm ..
"centrumhålet" fick jag till 69mm, där kom man iaf åt med skjutmåttet. Det är dock bara i skivan som det är 69mm, det blir sedan smalare. Men eftersom allting är monterat kunde jag inte ta några fler mått![]()
|
|
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”
På MC-mässan i vintras anor... |
|
|
Nisse Hedlund bortgången
Den legendariske motorkonst... |
|
|
En dag på dragstrippen
Efter att ha varit aktiv so... |
|
Steve McQueens Scott Squirrel till salu
Detta Scott Flying Squirrel... |
|
|
|
Dags för Strängnäs Bike Show!
Sista lördagen i augusti är... |
|
|
Bikeweekend på Kjula denna helg
Den 22-23 augusti är det da... |
|
|
Motorcycle Inferno #8
Den 5 september blir Laxhol... |
|
|
Tiotusentals körde Mälaren Runt
Lördagen den 15 augusti gen... |
|
|
Mälaren Runt fyller 40 år
Nu på lördagen den 15 augus... |
|
|
Steve Holcombe klar för GGN!
Pressmeddelande 2026-08-10 ... |