Beggade rejsdäck = kassa?

Själva monteringen har jag sett slarvas med t.o.m. från auktoriserade handlare. En XJ900 jag fixade i vintras hade mekanikerpulvret (väldigt erfaren meck - minst 20 års erfarenhet) slagit ned packboxarna med en skruvmejsel och som tydligen slant och gjorde ett hack i gaffelbenet och även punkterat själva packboxen. Inte undra på att det läckte, men det funkade med att polera bort skadan och installera nya packboxar.

Har man problem att få ned gaffelbenen över packboxarna måste man använda sig av en väldigt tunn bladmässing som "skohorn", annars kan det skita sig väldigt enkelt (packboxen skadas) utan att man märker det (vid monteringen).
 
Hej!

Se upp med däckslitaget på Midlanda! Jag var där nyligen och det slet klart mer än normal bankörning, så åk inte dit med dåliga däck. :)
 
empty skrev:
Hej!

Se upp med däckslitaget på Midlanda! Jag var där nyligen och det slet klart mer än normal bankörning, så åk inte dit med dåliga däck. :)

Jepp, samma här.. körde två dager efter varandra.
Andra dagen kränge jag av bakdäcket och vände på det.

Kan tillägga att många gjorde detta... :o
 
Nyheter
GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Back
Top