Batteriladdare???

Ezeikel

Ny medlem
Gick med
16 Apr 2006
Ort
göteborg
Hoj
ktm supermotard 625
Hej jag undrar vad för batteriladdare jag ska ha till min ktm 625a kan jag bara använda vilket 12v som helst eller ska jag ha nåt speciellt???
 
Ezeikel skrev:
2094853 Hej jag undrar vad för batteriladdare jag ska ha till min ktm 625a kan jag bara använda vilket 12v som helst eller ska jag ha nåt speciellt???

SMå batterier är väldigt känsliga och ska laddas med omsorg. Köper du en laddare som är smart, inteligent och på alla sätt är duktig, SÅ kan du lugnt montera den på batteriet och luta dig tillbaka. Tyvärr är det bara ett fåtal laddare som är bra. Bland annat Ctek XS800 eller XS3600.
Alt. ClasOlsson Zafir 90
Det är bra laddare som du kan använda till både MC och bil. Betalar sig i längden.

Gamla traditionella laddare är helt hänsynslösa och kan ladda med vilken spänning som helst. Då kokar batteriet och förstörs på ett litet kick.
 
Ctek gör bra grejer - det funkar kanon för underhållsladdning t.ex. vintertid. Man slipper bränna slut på batterierna som man lätt gör med vanliga typer av okontrollerade laddare.
 
Nyheter
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025

Honda var tillbaka i Biarri...

En hyllning till mästaren!

Pressrelease från MV Agusta...

Vinnarhoj från Custom Bike Show

I nästa nummer av Allt om M...

Testhoj hämtas från Sulas MC

Vi åkte till Strängnäs för ...

Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon

Foto: Andreas Johansson ...

Custom Bike Show 2025

Den 7 juni var det åter dag...

Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar

Statistik från försäkringsb...

Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar

Trendbrott: Statistik från ...

Back
Top